Залазје: 22 године од страдања

Служењем парастоса убијеним и полагањем вијенаца на спомен обиљежју на Залазју код Сребренице данас ће биће обиљежена годишњица страдања Срба овог краја које су припадници такозване Армије БиХ убили током протеклог одбрамбено-отаџбинског рата. Само на Петровдан 1992. године, тачно прије 22.године, Орићевци су убили 69 мјештана села Сасе, Залазје и Биљача. Након парастоса вијенце на […]

субота, јул 12, 2014 / 12:46

Служењем парастоса убијеним и полагањем вијенаца на спомен обиљежју на Залазју код Сребренице данас ће биће обиљежена годишњица страдања Срба овог краја које су припадници такозване Армије БиХ убили током протеклог одбрамбено-отаџбинског рата.

Само на Петровдан 1992. године, тачно прије 22.године, Орићевци су убили 69 мјештана села Сасе, Залазје и Биљача.

Након парастоса вијенце на спомен обилјежје на Залазју код Сребренице положће породице, страдалих, пријателји, представници Владе РС и борачке организације
Карактеристика готово свих напада је да су српска села паљена а мјештани убијани на највеће православне празнике. На петровдан 1992. године нападнуто је село Залазје, Сасе, и Биљача када је убијено 69 мјештана а 22 је заробљено и одведено у сребреничке затворе.
Десет их је случајно пронађено 10. јуна 2011. године у масовној гробници приликом тражења настрадалијх Бошњака и они су идентификовани и сахрањени на Петровдан 2012. године, двоје је ексхумирано раније, а 10 их се још воде као нестали.

Током рата у периоду од 1992- 1995 године , на подручју општина Братунац, Сребреница и околине плански је уништено и запаљено више од 150 села. Побијено је више од 3000 Срба. Подсјетимо, Одбор за нјегованје традиције ослободилачких ратова Владе РС прошле суботе у Братунцу организовао је годишнјицу страданја Срба у Подринју, гдје нико од високих представника међународне заједнице се није одазвао позиву.

Злочини почињени над Србима у Сребреници током рата, за дио међународне заједнице, мање су битни него бошњчаке жртве – сматра Младен Грујичић предсједник организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Они , додаје, праве селекцију међу жртвама а то показује и чињеница да високи званичници западних земаљад долазе само на комеморацију у Поточаре а не и на српска стратишта.



Оставите одговор