За САД убија ЦИА и још једна организација

Поред Централне обавјештајне агенције (ЦИА), која је ликвидирала хиљаде лидера и обичних бораца Ал Каиде, Американци имају још једну мистериозну организацију која је у протеклих 10 година побила још више непријатеља САД, пише данас "Вашингтон пост”. У чланку, у којем лист преноси дио књиге под називом “Америка, стого повјерљиво”, наводи се да је та тајна […]

субота, септембар 3, 2011 / 13:16

Поред Централне обавјештајне агенције (ЦИА), која је ликвидирала хиљаде лидера и обичних бораца Ал Каиде, Американци имају још једну мистериозну организацију која је у протеклих 10 година побила још више непријатеља САД, пише данас "Вашингтон пост”.

У чланку, у којем лист преноси дио књиге под називом “Америка, стого повјерљиво”, наводи се да је та тајна организација америчке војске – Заједничка команда за специјалне операције (ЈСОЦ) затворила и исљеђивала 10 пута више осумњичених терориста него ЦИА, и то у затворима које само она контролише у Ираку и Авганистану.

Та групација је основана 1980. године, а од напада 11. септембра 2001. године, њен бројни састав се повећао са 1.800 на око 25.000.

Два председника и три министра одбране рутински су од ЈСОЦ захтевали да прикупи обавјештајне податке широм свијета, као и да иде у акције ликвидације непријатеља, углавном у Ираку и Авганистану, али и у Јемену, Пакистану, Сомалији, Филипинима, Нигерији и Сирији.

Тој организацији је чак дато ријетко овлашћење да одабере појединце за своју листу за одстрел, а затим да их ликвидира, прије него да их зароби, преноси “Вашингтон пост”.

Критичари кажу да је то убиство, што је забрањено америчким законима.

ЈСОЦ има свој обавјештајни одијељак, своје беспилотне летилице, чак и своје сателите, а има и своје људе за сајбер-ратовање. Нема, ипак, дозволу да изводи тајне акције попут ЦИА, у којима се умијешаност САД мора по сваку цијену сакрити.

Операције ЈСОЦ су, медјутим, врло сличне, али их владини правници сматрају традиционалним војним активностима, што значи да предсједник о њима уопште не мора да обавјештава Конгрес.

Амерички предсједник Барак Обама је користио ЈСОЦ чак више него његов претходник Џорџ Буш, наводи “Вашингтон пост”.

Прва мисија ЈСОЦ 1980. године, операција “Орлова канџа”, била је потпуни неуспјех. Покушај да се спасу амерички дипломати које су као таоце држали ирански студенти у амбасади САД у Техерану завршио се сударом хеликоптера у иранској пустињи и погибијом осам чланова тима.

Касније, у Ираку и Авганистану, њихове грешке су плаћали углавном цивили, што је имало контрапродуктивне ефекте.

Процјена ефикасности циљаних мета је, према самим командантима ЈСОЦ, око 50 одсто, што они сматрају добрим.

Када се ради о резултатима, ЈСОЦ је у Авганистану 2008. извела 550 циљаних операција и ликвидирала око 1.000 људи, а наредне године, у 464 операција, убила 400 до 500 особа.

У Ираку који је упао у хаос у љето 2005. године изводила је 300 акција мјесечно.

У чланку се, такође, наводи да је један повјерљиви извештај, урађен прије познатог инцидента са снимцима из ирачког затвора Абу Граиб, упозорио да су лоше обучени иследници ЈСОЦ тукли и мучили заточенике и чак затварали мајке, супруге и кћерке оних које нису затекли код куће.

То се завршило тиме да су 34 припадника организације суспендована на по годину дана.



Оставите одговор