Вруће вијести из Топлане: Радници без плате, набавља се мазут

Радницима "Топлане", њих 145, од прошлог мјесеца су обустављени плата, топли оброк као и превоз како би та средства била пребачена за набавку мазута до краја гријне сезоне. "Радници неће добити плату, топли оброк и превоз, да би дали допринос континуитету гријања. Саопштио сам радницима да је ситуација таква каква јесте и они потпуно разумију […]

четвртак, фебруар 14, 2013 / 18:58

Радницима "Топлане", њих 145, од прошлог мјесеца су обустављени плата, топли оброк као и превоз како би та средства била пребачена за набавку мазута до краја гријне сезоне.

"Радници неће добити плату, топли оброк и превоз, да би дали допринос континуитету гријања. Саопштио сам радницима да је ситуација таква каква јесте и они потпуно разумију ту ситуацију и на тај начин дају допринос да ове проблеме с којим смо суочени превазиђемо", рекао је јуче Мићо Миловановић, директор "Топлане".

Додао је да се на мазут ријетко ко грије, јер је изузетно скуп, и да "Топлана" на овом енергенту не може опстати.

"Цијена мазута је варијабилна, не зависи од нас, зависи од кретања нафте и нафтних деривата, претпосљедња цијена по којој смо ми набавили мазут је 1.321 по тони, посљедња 1.385 КМ", нагласио је он.

Према његовим ријечима, ни ове гријне сезоне неће обезбиједити адекватну топлотну енергију свим потрошачима на подручју града.

"Због уских грла у дистрибутивној мрежи, испорука топлотне енергије неће бити у насељу Старчевица, Росуље, те у Улици Симе Матавуља све док не буду замијењена та грла", истакао је он.

Због оваквих поремећаја у гријању, потврдио је Миловановић, имали су много рекламација гдје су одобрене бонификације.

"До сада је пријављено око 1.200 рекламација, док је прошле године било око 920. Прошле године је било оправданих рекламација 420, ове 480. Око 80 одсто рекламација је по основу инсталације у зградама. До сада је одобрано 166.000 КМ бонификације, док у протеклог гријној сезони одобрено 700.000 КМ, а колико ће бити до краја ове сезоне остаје да се види", казао је први човјек "Топлане".

У посљедње три гријне сезоне, истиче Миловановић, од "Топлане" се одјавило између 500 и 700 грађана, али да је потраживање за гријањем у јануару ове у односу на исти мјесец прошле године за 9,98 одсто већа.

На питање колико је извјесно задужење од 130 милиона КМ и каква је судбина предузећа ако не буду реализована поменута средства, казао је да је сигуран да ће бити нађено неко рјешење, јер "Топлана" мора опстати.

Миловановић је истакао да ако би и његова оставка била рјешење за потпуно и стабилно гријање онда би могли одмах да буду ријешени проблеми.

Подсјетио је да је основни капитал овог предузећа око 19 милиона, акумулирани губитак 52 милиона КМ, док су укупне обавезе предузећа око 60 милиона.

"Од тих 60 милиона КМ су кредити 32 милиона, а камата на те кредите ће износити око 12 милиона КМ. У прошлој години смо на основу раније створених обавеза имали износ око осам милиона КМ, од чега су два милиона камате", каже Миловановић.

"Одговорност на Управи"

Менаџмент "Топлане" и Управа нису били довољно способни да питање гријања добро анализирају и дођу до врло конструктивних и правих одговора на сва питања, казао је јуче Слободан Гаврановић, градоначелник, те додао да они често имају заблуду да траже одговоре на другим странама, у Скупштини и код одборника.

Рекао је да ће чинити све, како би до маја имали све одговоре када је "Топлана" у питању. Према његовим ријечима, град је у протеклој години чинио изузетне напоре да "Топлана" функциониште, те да благовремено буду обезбијеђене довољне количине мазута.



0 КОМЕНТАРА

  1. Додао је да се на мазут ријетко ко грије, јер је изузетно скуп, и да „Топлана“ на овом енергенту не може опстати.
    —————

    Сад ће плин из Русије, ево само што није!B-)

    У Бањалуци скоро па у центру града постоје јаки извори термалних вода, кажу око 70 степени.!!???

    На само пар стотина метара од садашње топлане, све до скоро је постојао остатак фукционалне Инцел-ове Енергане, капацитета око 30Мвата електричне енергије а самим тим велике количине топлотне енергије.
    Цели рат је радила и у несташицама струје снабдевала најнужније делове града (болнице и остало…)
    Чини ми се да је и после једно време догријавала топлану.

    Сада је то група криминалаца све сасекла, распродали у старо жељезо (скупоцене челике,дизалице, багере, високонапонске моторе,турбине…).Покуповали аутомобиле, викендице, наплатили енормне суме дуговања по некаквим тужбама…

    Међутим покондиреној господи је одједном „засметао дим“.
    Носићете ви опет дрва на 11 спрат у Борику господо, и пробијати зидове за ророве.

Оставите одговор