Велико резање Евролиге: Следеће сезоне само 16 клубова

Од следеће сезоне биће промијењен систем такмичења и Евролига ће бројати 16 клубова, одлучено је на историјском састанку у Барселони. Предсједник Евролиге Ђорди Бертомеу представио је представницима 11 клубова нови 10-годишњи план као пандан понуди ФИБА и клубови су одлучили да остану уз Евролигу. Према новом моделу који је представљен у Барселони, Евролигу ће од […]

среда, новембар 11, 2015 / 01:20

Од следеће сезоне биће промијењен систем такмичења и Евролига ће бројати 16 клубова, одлучено је на историјском састанку у Барселони.

Предсједник Евролиге Ђорди Бертомеу представио је представницима 11 клубова нови 10-годишњи план као пандан понуди ФИБА и клубови су одлучили да остану уз Евролигу.

Према новом моделу који је представљен у Барселони, Евролигу ће од следеће сезоне играти 16 клубова. 11 клубова биће стални учесници, три клуба биће шампиони својих земаља, а преостала два учесника би били шампион Еврокупа и побједник квалификационог турнира. Још увијек није одлучено која три шампиона би играла у новој Евролиги.

Евролига је открила и да ће 11 сталних учесника бити клубови који тренутно имају А лиценцу – Анадолу Ефес, ЦСКА, Армани, Барселона, Фенербахче, Лаборал Куча, Макаби, Олимпијакос, ПАО, Реал Мадрид и Жалгирис.

„Евролига ће имати нови формат са 16 клубова. 11 сталних учесника (могуће проширење у будућности), шампион Еврокупа, три шампиона домаћих лига и један побједник квалификација у којима ће учествовати осам тимова. 16 клубова ће играти по лигашком систему 30 кола, а након тога ће услиједити плеј-оф на три добијене утакмице, а побједници серија ће обезбједити пласман на завршни турнир“, саопштила је Евролига.

Еврокуп ће имати 24 тима од којих ће 21 учешће обезбиједити кроз домаћа такмичења, а преостала три ће добити специјалну позивницу. Наведено је и да ће се Еврокуп играти практично по истом систему као и Евролига.

Кључна ствар око које су се спорили клубови је новац. Предсједник московског ЦСКА Андреј Ватутин открио је да је Евролига у сарадњи са агенцијом ИМГ најавила да ће клубови добијати много већи новац од следеће сезоне.

Како је наведено на сајту московског клуба, састанак у Барселони трајао је скоро осам сати.

„ЦСКА је прошле сезоне био трећи у Евролиги и од турнира је укупно зарадио нешто мало више од 500.000 евра. Мислим да не морам више ништа да коментаришем на ову тему. Америчка компанија ИМГ представила је 10-годишњи бизнис план вриједан минимум 630 милиона евра. Око 60% овог новца би требало да буде подијељено клубовима, што значи да би од такмичења клубови зарађивали од 36,3 до 49,2 милиона годишње“, рекао је Ватутин.

Он је додао и да је одлучено да клубови остану уз Евролигу.

„Током састанка је разматрана и понуда ФИБА. После много дискусије одлучено је да клубови остану уз Евролигу у наредном 10-годишњем периоду."



0 КОМЕНТАРА

  1. Treba potpno ukinuti te ganjače lopte. Hrane ih ko volove, a daju im koševe i golove. Narod konačno mora da se osvesti i gleda svoja posla i kako da živi a ne da gleda tamo nekakve sportove i ganjače lopte po ceo dan.
    Kad ukinem ganječe lopte, storiće se svi preduslove za revoluciju radničke klase koja je izbačena na ulicu.
    http://ljubodragsimonovic.wordpress.com/2014/09/01/ljubodrag-simonovic-krvave-pare-novaka-djokovica/

  2. Већ поодавно ЕЛ иде у овом смеру. Све више постаје (затворена) лига богатих, ту за боранију коју дрма беспарица и нема хлеба. Наравно, наум је и да ЕЛ постане европски пандан НБА, и ово је погрешна оријентација која ће се показати као рђава идеја.

    Једноставно другачије је поимање спорта у Европи и у САД. У САД имамо НЦАА где играчи не играју кошарку за паре (барем не званично). Ту је неравно и НБА, и у НБА јесте концентрација квалитета, ту је медијска пажња, дворане су пуне, НБА је и циркус који зарађује, и све је заради подређено, годишњи бруто профит у НБА је око 3 млрд.$, клубови углавном послују профитрабилчно, играчи одлично зарађују, али осим НБА и филијале НБДЛ немате других лига (више Амера данас професионално игра кошарку у Немачкој него ли у САД, невероватно али истинито).
    У Европи је то другачије, ту су националне лиге темељ и на њима почива спорт, наравно и кошарка, ту су често и спортски принципи важнији од голе зараде, а и публика је другачија, и иако је квалитет на страни НБА, у Европи се игра она права такмичарска кошарка. Сада иде покушај са новим форматом ЕЛ, ИМГ ће уложити око 65 мил.евра годишње, биће још спонзора, али и увек ће то бити 15ак пута мање пара него ли је случај у НБА. Наравно, очекује се да се врате уложене паре, а то неће баш лако ићи, није реално очекивати ни повећано занимање за ту нову ЕЛ. Уосталом, зашто би људи пратили бледу реплику НБА ако већ имају НБА. Врло брзо ће се видети слабости, и (по мени) већ за 4-5 година тражиће се нова решења, нови формат, могуће и по угледу на фудбал.

    Тако је, како је, сад ваља гледати шта је најбоље за српску кошарку, у обе српске државе. И то не сезону 2016/17, него 10 или 15 година унапред.
    Од ове лакрдије зване АБА, где се не зна ни колико ће је клубова чинити, слабе вајде, и пуно штете. Сада када је и проходност преко АБА у ЕЛ упитна, прилично је обесмишљена, српска кошарка треба да се окреће себи и својој националној лиги коју би сви најбољи клубови играли (надам се) од октобра. Нека регионална лига може, али она може бити само надградња, темељ мора бити национална лига. Наравно, и сарадња кошаркашких клубова Српске и Србије мора бити константна, могуће размишљати о заједничкој лиги, али то и није реално (ту јесте апсурд, док је ово ругло звано АБА пожељна лига нека лига где би играли клубови из Србије, Српске и других пријатељских држава је итекако непожељна, али то је већ друга прича).

    Ваља се изборити и са беспарицом, јер иовако даље не иде. Српска кошарка има одличан рад у млађим узрастрима, има „производњу“ младих кошаркаша као нико у Европи, али и одлив играча као нико, плејада премладих играча одлази прерадно у бели свет, мотивисани су финансијским понудама, често изманипулисани од похлепних менаџера, али и немају добар третман у новим срединама, у правилу стагнирају, временом и нестају. Беспарица чини своје, и са беспарицом се ваља изборити, изнаћи начине да се финансирају клубови, и покушати спречити огроман одлив надарених играча. Није лако, али са проблемима се мора ујватити у коштац. И формат ЕЛ же се временом променити, до тада ваља покушати направити што квалитетнију српску националну лигу, а код одлука и избора водиља мора бити, не краткорочна корист 2 клуба (у Србији, и једног у Српској) него дугорочна добробит српске кошарке.

Оставите одговор