Већина свијета подржава Палестину каже Би-Би-Сијева анкета

Према резултатима анкете, коју је британска медијска кућа Би-Би-Си спровела у 19 земаља свијета, већи дио испитаних подржава признање палестинске државе у УН од оних који су против тога. Резултати анкете извршене у 19 земаља говоре да 49 одсто испитаних подржава овај приједлог, док 21 одсто њих сматра да би државе требало да буду против. […]

понедељак, септембар 19, 2011 / 08:48

Према резултатима анкете, коју је британска медијска кућа Би-Би-Си спровела у 19 земаља свијета, већи дио испитаних подржава признање палестинске државе у УН од оних који су против тога.

Резултати анкете извршене у 19 земаља говоре да 49 одсто испитаних подржава овај приједлог, док 21 одсто њих сматра да би државе требало да буду против.

Палестинци су најавили да ће током ове седмице у УН затражити пуно чланство, али су САД најавиле да ће ставити вето.

Анкету су заједнички обавили Би-Би-Си и агенција "Глоб скен" и највећа подршка палестинској држави примјетна је у четири земље са већинским муслиманским становништвом, али и међу Кинезима.

У САД и на Филипинима је 36 одсто испитаних против резолуције. Међутим, 45 одсто Американаца и 56 Филипинаца подржава признање палестинске државе.

Најнижи ниво подршке забиљежен је у Индији, са 32 одсто "за" и 25 одсто "против", док су многи били неодлучни.

Најјача подршка забиљежена је у Египту, гдје је 90 одсто "за", а само девет одсто је "против".

У другим муслиманским земљама, попут Турске, 60 одсто људи подржава признање, а 19 одсто је против. У Пакистану 52 одсто је "за", 12 одсто "против" и у Индонезији 51 одсто "за", а 16 "против".

Кинези су међу највећим присталицама признања и њих 56 одсто је "за", са само девет одсто "против".

Мишљење јавности у три велике чланице ЕУ, укључене у анкету, било је веома слично о овом питању. У Француској (54 одсто "за", 20 одсто "против"), Њемачкој (53 одсто "за" и 28 одсто "против") и у Великој Британији (53 одсто "за" и 26 одсто "против").

Свеукупно 30 одсто није дало свој коначан одговор, јер сматрају да њихова земља треба да остане уздржана или сматрају да то "зависи" од неких других фактора или нису уопште изразили своје мишљење.

Више од половине Руса и Чилеанаца није дало своје коначно мишљење.

У периоду између 3. јула и 29. августа испитано је 20 466 људи у 19 земаља, и то "лицем у лице" или путем телефона. Дозвољена одступања крећу се плус или минус 2,1 одсто до 3,5 одсто.

Међународни представник за Блиски исток Тони Блер рекао је да жели да буде сигуран да потез Палестинаца неће нарушити шансе за повратак у мировне преговоре са Израелом.

Блер, који је представник блискоисточне четворке ЕУ, УН, Русије и САД, изјавио је да покушава да издејствује постизање споразума у оквирима повратка преговорима између Израела и Палестинаца.

Посљедња рунда мировних преговора између Израела и Палестинаца пропала је прије годину дана.

Палестинци захтијевају међународно признање своје државе, засноване на границама из 1967. године са Западном обалом, укључујући источни дио Јерусалима и Појас Газе.

Израел и САД сматрају да палестинска држава једино може бити остварена путем директних преговора./



Оставите одговор