Вашингтон: Кинеска војна моћ ремети равнотежу

Велика улагања у војску омогућила су Кини да развија капацитете који би могли да поремете војну равнотежу и повећају напетост у пацифичком региону, оцијењено је данас у Вашингтону. „Темпо и размјере улагања у војску омогућиле су Кини да развија капацитете који би, како вјерујемо, могли да поремете војну равнотежу у региону, повећају ризик од неспоразума […]

четвртак, август 25, 2011 / 16:55

Велика улагања у војску омогућила су Кини да развија капацитете који би могли да поремете војну равнотежу и повећају напетост у пацифичком региону, оцијењено је данас у Вашингтону.

„Темпо и размјере улагања у војску омогућиле су Кини да развија капацитете који би, како вјерујемо, могли да поремете војну равнотежу у региону, повећају ризик од неспоразума и погрешних процјена и допринесу повећању напетости у региону”, рекао је заменик помоћника министра одбране за источну Азију Мајкл Шифер.

У јуче објављеном извештају Пентагона наводи се да је Кина је послије развоја новог стелт авиона и носача авиона, као и рекордног броја лансирања у свемир прошле године, на путу да до 2020. године створи модерну, регионално фокусирану војску.

Шифер је оцијенио да забринутост расте не због носача авиона, стелт авиона или било којег другог програма, већ да постојано повећање развоја војске и наоружања може да представља дестабилизацију и „повећа крвни притисак” земаља у региону.

Извјештај је, наводи агенција Асошиејтед прес, објављен у тренутку у којем САД и Кина покушавају да обнове односе поремећене због војног јачања Кине, сталне америчке помоћи Тајвану и упада у рачунарске мреже америчких државних и војних институција за које се вјерује да долазе из Кине.

У извјештају се наводи да је Пекинг превазишао јаз у технолошком развоју и да убрзано модернизује војну опрему, с евентуалним циљем да спријечи могућу америчку интервенцију у сукобу с Тајваном.

Извјештај Пентагона такође упозорава да се војни утицај Кине може протегнути до запада Тихог океана како би се спријечило кретање америчких снага и њихових савезника.

Пентагон наводи да нови стелт борбени авион заједно с ракетама великог домета може омогућити Кини да напада регионалне ваздушне базе и друга постројења.

„Кина модернизује свој нуклеарни арсенал” и има ново оружје способно да ојача своју безбједност, наводи се у извјештају и додаје да то побољшање наоружања има за циљ да се „обезбједи способност оружја за разувјеравање Кине” у односу на стални напредак САД и у мањој мјери Русије.

Кина се залаже за политику некоришћења атомског оружја и користила би га само у случају одбране, односно нуклеарне агресије на земљу.



Оставите одговор