Усвојени закључци о јунској ЈМБГ блокади институција

Заједничка комисија за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ данас је у Сарајеву усвојила закључке у вези са блокадом објеката институција БиХ од 5. до 7. јуна ове године, о којима би на сједници 29. августа требало да се изјасни Представнички дом. На данашњој, као ни на претходне двије сједнице Комисије на којима је разматрано […]

понедељак, август 26, 2013 / 17:13

Заједничка комисија за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ данас је у Сарајеву усвојила закључке у вези са блокадом објеката институција БиХ од 5. до 7. јуна ове године, о којима би на сједници 29. августа требало да се изјасни Представнички дом.

На данашњој, као ни на претходне двије сједнице Комисије на којима је разматрано питање блокаде институција БиХ почетком јуна, иако уредно позван, није присуствовао главни тужилац БиХ Горан Салиховић од којег су очекивани одговори на одређена питања.

Салиховићев недолазак неки од чланова Комисије оцијенили су као недопустиво понашање.

Усвојеним закључцима Комисије за одбрану и безбједност Заједничка комисија за надзор над радом Обавјештајно-безбједносне агенције /ОБА/ БиХ задужује се да одржи сједницу на којој ће бити испитана улога ОБА у наведеним дешавањима на тргу испред зграда институција БиХ.

Савјету министара БиХ наложено је да донесе и усвоји приједлог мјера за поступање полицијских агенција на нивоу БиХ у кризним ситуацијама БиХ, а од Високог судског и тужилачког савјета затражено је да испита поступање тужилаца Кантона Сарајево и Тужилаштва БиХ у вези са догађајима од 5. до 7. јуна.

Закључком Комисије од главног тужиоца БиХ затражено је да обавијести Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ да ли је уопште издао наредбу за прикупљање информација у вези са блокадом институција БиХ, шта је Тужилаштво БиХ предузело поводом блокаде, те на основу чега је Тужилаштво БиХ закључило да у догађајима пред зградом институција БиХ нема елемената кривичног дјела.

Усвојен је и закључак којим се Савјет министара БиХ обавезује да донесе одлуку о окупљању грађана испред институција БиХ, којом ће бити утврђен појас у којем се забрањује окупљање, како би институције могле несметано и безбједно функционисати.

Више приједлога закључака, међу којима и приједлог да Секретаријат Парламентарне скупштине у име Представничког дома поднесе кривичне пријаве против дежурног кантоналног тужиоца и тужиоца у Тужилаштву БиХ на дан блокаде институција БиХ, надлежних лица из кантоналне и федералне полиције, те надлежних у безбједносним агенцијама БиХ због нечињења приликом блокаде, није добио подршку бошњачких чланова Комисије.

Демонстранти, који су захтијевали хитно усвајање закона о јединственом матичном броју, 6. јуна држали су 18 часова под блокадом зграде институција БиХ у којима се налазило око 1.500 људи.

Комисија је данас разматрала и Информацију о стању безбједности у БиХ у 2012. години у којој је констатован пораст организованог криминала и корупције.

У расправи о овом извјештају предсједавајућа Комисије Душанка Мајкић изнијела је податак да се на страни радикалних исламиста у Сирији, Авганистану, Ираку, Чеченији, Ингушетији и Дагестану бори најмање 340 грађана БиХ.

На њен приједлог, Комисија је усвојила закључак којим се Министарство безбједности задужује да Парламентарној скупштини достави информацију о томе шта се предузима у безбједносном сектору како би се избјегле негативне посљедице учешћа грађана БиХ на ратиштима у иностранству и њиховог повратка у БиХ.

Комисија је подржала и приједлоге Мајкићеве да надлежне институције власти одговоре шта предузимају у вези са истрагом навода о контактима криминалних група са структурама власти, те шта је Министарство безбједности предузело како би се процесуирали носиоци власти и правосудних функција који су примили мито од носилаца криминалних активности.

Комисија за одбрану и безбједност примила је к знању Информацију о стању безбједности у БиХ у 2012. години и она ће бити упућена на разматрање парламентарним домовима.



Оставите одговор