Уставни суд пресуди: Слободану Станковићу 900 марака одштете

Уставни суд Босне и Херцеговине усвојио је апелацију Славице Станковић и Слободана Станковића, власника фирме "Интеграл инжењеринг”, те наложио да им Савјет министара БиХ мора исплатити по 900 КМ одштете.

уторак, децембар 13, 2016 / 12:09

Уставни суд Босне и Херцеговине усвојио је апелацију Славице Станковић и Слободана Станковића, власника фирме "Интеграл инжењеринг”, те наложио да им Савјет министара БиХ мора исплатити по 900 КМ одштете.

Савјет министара БиХ Славици и Слободану Станковићу овај износ мора исплатити у року од три мјесеца на име накнаде нематеријалне штете због кршења права на доношење одлуке у разумном року уз обавезу да, након истека овог рока, плати апелантима Славици Станковић и Слободану Станковићу законску затезну камату на евентуално неисплаћени износ, или дио износа накнаде одређене овом одлуком.

Тужилаштво БиХ је 21. априла 2009. године, на основу извјештаја СИПА-е од 16. фебруара 2009. године, донијело наредбу о провођењу истраге против апеланата и других осумњичених због основа сумње да су починили више кривичних дјела, и то: злоупотреба службеног положаја, порезна утаја и прање новца.

Тужилаштво БиХ је 8. јула 2015. године донијело наредбу о обустави истраге против апеланата због тога што дјело које су апеланти учинили није кривично. Апеланти су наведену одлуку Тужилаштва БиХ примили посредством опуномоћеника 2. септембра 2015. године.

Апеланти сматрају да је истрага у предметном поступку трајала неразумно дуго због чега је повријеђено њихово право на правично суђење из Устава Босне и Херцеговине и Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.

Истичу да су, ради окончања предметног поступка, Тужилаштву БиХ подносили више ургенција. Апеланти су у апелацији навели ток предметног истражног поступка, због чије дужине су тражили накнаду нематеријалне штете у износу од 300,00 КМ за сваку годину трајања истраге за сваког апеланта.

Уставни суд закључује да постоји кршење права на доношење одлуке у разумном року када је од сазнања апеланата да се против њих води истрага до њеног окончања протекао временски период дужи од шест година за чију дужину је у одлучујућој мјери одговорно Тужилаштво БиХ, које у одговору на апелацију није понудило нити један разлог којим би оправдало дужину трајања предметног поступка.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор