Уставни суд одбио апелацију Српске у вези са војном имовином

Велико вијеће Уставног суда Босне и Херцеговине поново је рекло ”не” Републици Српској која је, преко Правобранилаштва, упутила апелацију због књижења перспективне војне имовине у Хан Пијеску. Стигло је и образложење.

четвртак, новембар 24, 2016 / 09:09

Велико вијеће Уставног суда Босне и Херцеговине поново је рекло ”не” Републици Српској која је, преко Правобранилаштва, упутила апелацију због књижења перспективне војне имовине у Хан Пијеску. Стигло је и образложење.

“Апелација је одбачена као недопуштена зато што је преурањена, јер је поднесена прије доношења одлуке надлежног суда о изјављеном правном лијеку”, каже се у образложењу.

Ревизију одлуке Апелационог суда БиХ, о књижењу 12 дунума војног земљишта, Српска је затражила у септембру. Уставни суд је чекао да се тај процес заврши. У исто вријеме, Правобранилаштво Српске не жели да чека. У припреми је нова апелација ако све ово не добије епилог на Суду БиХ.

“Сљедећи корак јесте да Суд БиХ или одбаци ревизију РС или уважи и врати на поновно суђење, односно, да одлучи меритуму да је то имовина оног ентитета на чијој територији се она налази. Ако буде негативна одлука по РС, тад ћемо наравно поднијети апелацију Уставном суду”, рекла је Данијела Новаковић, правобранилац Републике Српске.

Из Српске, и даље, поручују да је то политичко а не правно питање. Министар одбране о томе не размишља јер је за Марину Пендеш, на Хан Пијесак, стављена тачка.

“Постоји рјешење Апелационог суда, односно Суда БиХ када је у питању Хан Пјесак, то се не коментарише, то се проводи”, рекла је Марина Пендеш, министар одбране БиХ.

“Неће се РС одрећи своје имовине, она ће припасти локалним заједницама, ентитетима, неважно. Суштина је, дакле, да питање имовине у законодавству БиХ је потпуно јасно регулисано, то је имовина РС која неспорно може бити стављена на располагање Оружаним снагама”, рекао је Борислав Бојић, замјеник предсједавајућег Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ (СДС).

Српска се, још, нада да ће добити правну битку за касарну ”Велики жеп”. Оној политичкој, не назире се крај.



0 КОМЕНТАРА

  1. Pazite, šta stoji u obrazloženju odluke Ustavnog suda :
    “Апелација је одбачена као недопуштена зато што је преурањена, јер је поднесена прије доношења одлуке надлежног суда о изјављеном правном лијеку”
    Klasičan šamar institucijama RS zaduženim za podnošenje apelacije (Pravobranilaštvu), i svim pravnicima (sa kupljenim diplomama, ili završenim „lijevim“ fakultetima) koji su radili na tom predmetu… a plate su im astronomske. Ima ih k’o žutih mrava, i sjede jedno preko drugog, jer ih je toliko primljeno da nemaju dovoljno stolica da sjednu. Ujutrju je jagma ko će prije doći na posao i osvojiti stolicu. Na pauzu ne smiju da idu jer, kad se vrate, na svojoj stolici zateknu nekog drugog.
    Takvi pravnici podnose apelaciju Ustavnom sudu. Nisu uspjeli da provjere da li su se stekli uslovi (pravni) za podnošenje apelacije.
    Sada će se Dodik & CO danima baviti tom odlukom Ustavnog suda BiH, umjesto da otpusti sve nesposobne pravnike koji su, možda, primljeni i na njegovu intervenciju.
    Pare i pare poreskih obveznika biće potrošene da se objasni kako su institucije BiH protiv svega što dolazi iz RS, a u suštini RS ima nesposobnu administraciju, počevši od predsjednika, preko premijera pa do portira.

  2. Јездо,
    ђе’ш отпустити на улицу ту силну интелигенцију народну, да се злопати.
    Ем,оде гласачка војска, ем попуцаше кумовске и родбинске везе, ем штошта…,знаш да је код србаља кумство светиња. Што више кумова то већи Србин.

    Што погријеши хирург то покрије црна земља…,што погријеше(незналице)правници покриће додик референдумом.

  3. Slavija, upravo tako.
    Ne mogu ih otpustiti jer su ih primili da bi im oni, i njihovi bliži i dalji članovi porodice, davali (donosili) glasove. Jasno k’o dan.
    Ali, šta da radimo mi. Običan narod. Da to zlo gledamo i trpimo ???
    E, Boga mi, neće dugo ići tako. Nekome će „pući film“ i izvući će osigurač.
    A onda ?
    Počeće ta tzv. administracija da se kolje sama između sebe kad presuše izvori.
    Kad više niko ne bude kupovao tzv. državne obveznice (smeće od papira od vrijednosti), i kad im MMF (i ostala bjelosvjetska bagra i sekte) ne budu više davali kredite. A tu smo negdje.
    Državne obveznice RS, koje se svakodnevno u agoniji nude (i prodaju !!!) na tzv. berzi, gore su od Abdićević mjenica bez pokrića. On (Abdić) jeste izdavao obveznice bez pokrića, ali je novac od tako prodatih obveznica ulagao u proizvodne pogone u kladuši.Ovi naši (nisu moji) ih izdaju, da bi kupovali socijalni mir i, usput, punili džepove.
    Dokle više, brate ?

  4. јezdo,25.11.2016. 19:11:07

    “Klasičan šamar institucijama RS zaduženim za podnošenje apelacije (Pravobranilaštvu), i svim pravnicima (sa kupljenim diplomama, ili završenim „lijevim“ fakultetima) koji su radili na tom predmetu…“
    “Takvi pravnici podnose apelaciju Ustavnom sudu. Nisu uspjeli da provjere da li su se stekli uslovi (pravni) za podnošenje apelacije.“

    Ућути глупане!!!

    Проблем ти је стручна спрема правника у Правобранилаштву, као да у Уставном суду сједе неке правне величине.

    Глупан као ти не може да схвати да је Уставни суд политичко тијело.
    Поента је у томе да би Уставни суд, да се сада није поднијела апелација касније рекао да је Правобранилаштво РС закаснило и онда би глупани као ти рекли да су неспособни и због тог кашњења би их испљували, све вјерујући да у Уставном суду БиХ сједе правничке и моралне вертикале.

    Ова апелација није по РС изазвала никакву правну штету, само је исзбила један од могућих аргумената Уставном суду када буду одбијали будућу апелацију.

    Али то глупани попут тебе никад неће схватити или све то добро схваташ зато што си балијски бот, јебо те Куртчехајић у дупе…

  5. Uvijek je bilo, i biće, džukela koje laju i kad se puste s lanca, i konja koji pjene i kad im se skinu dizgine.
    Samo, nije jasno šta takvi traže na ovom portalu, i zašto im se dozvoljava da laju i pjene u kontinuitetu.

    Vojna imovina je ; i pravno, i političko pitanje.
    Državni organi (nadam se da nisu spolni) RS odlučili su se da to pitanje rješavaju na oba pomenuta načina. Politički i pravno.

    Konkretno, riječ je o rješavanju tog pitanja pravnim sredstvima.

    U tekstu se ispravno kaže :“Ревизију одлуке Апелационог суда БиХ, о књижењу 12 дунума војног земљишта, Српска је затражила у септембру. Уставни суд је чекао да се тај процес заврши. У исто вријеме, Правобранилаштво Српске не жели да чека. У припреми је нова апелација ако све ово не добије епилог на Суду БиХ“.

    ABECEDA u pravu je da ne možete preskakati pravne instance. Morate u svemu, najmanje, poštovati zakonom predvišenu proceduru.

    Nadležni državni organi RS (nadam se da nisu spolni), očigledno je, ne poznaju ni taj minimum. ABECEDU u pravu. Kao u mnogim drugim slučajevima. Ali, za to primaju ogromne plate.

    U toku trajanja postupka imate mogućnost da zatražite od suda da se privremeno zabrani raspolaganje imovinom koja je predmet spora, i to sud u najvećem broju slučajevu prihvata. Naravno, ako je taj zahtjev osnovan i opravda.
    Da li su to nadležni organi RS (nadam se da nisu polni) zatražili. Vjerovatno da nisu. Nije valjda da ni to nisu znali.

    Pravobranilac RS, Danijela Novaković kaže :
    “Сљедећи корак јесте да Суд БиХ или одбаци ревизију РС или уважи и врати на поновно суђење, односно, да одлучи меритуму да је то имовина оног ентитета на чијој територији се она налази. Ако буде негативна одлука по РС, тад ћемо наравно поднијети апелацију Уставном суду”.
    … i time samo potvrđuje ono što je rekao i Ustavni sud svojom odlukom. („sledeći korak…“).

    Zašto je ona, velikomučenica, preuranjeno podnijela apelaciju ustavnom suda BiH, zna samo ona. Ne vjerujem da je toliko, ona i njeni saradnici, nestručna, da nije unaprijed znala da će to biti odbijeno. Jedini zaključak je da je to uradila pod nečijim pritiskom. Neka ona kaže čijim.

    Pošto je ovo postalo i političko pitanje (poseban problem je što je kod nas političko pitanje i ono kad neki političar bude optužen za očigledan kriminal), postavlja se logično pitanje: zašto to aktuelna vlast na nivou RS nije riješila za osam godina koaliranja sa Izetbegovićevim SDA i Čovićevim (dokazanim prijateljem) HDZ, na državnom nivou. Zašto, npr. to nije postavljeno kao uslov za pravljenje koalicije na državnom novou. Zar se to ne može nazvati prenosom nadležnosti, jer vidimo da to sad rješavaju sudovi na nivou BiH, a ne na novou RS.
    Aktuelni režim u RS sad osuđuje SzP što to pitanje ne riješi na državnom nivou, a zaboravlja da to oni sami nisu htjeli riješiti kad su bili na vlasti istovremeno i na entitetskom, i na državnom nivou.

    Drugim riječima, a što bi narod rekao, „ako laže koza, ne laže rog“.

Оставите одговор