Унија студената: Подршка стратегији министарства

Унија студената Републике Српске подржала је Минстарство просвјете и културе и њихов Нацрт стратегије о образовању у коме се приватним факултетима онемогућава извођење наставе из области правних, медицинских и педагошких наука. Унија студената Републике Српске заузела је јасан став о подршци Министарству просвјете и културе и њиховом Нацрту стратегије о образовању у коме је и […]

среда, фебруар 24, 2016 / 09:13

Унија студената Републике Српске подржала је Минстарство просвјете и културе и њихов Нацрт стратегије о образовању у коме се приватним факултетима онемогућава извођење наставе из области правних, медицинских и педагошких наука.

Унија студената Републике Српске заузела је јасан став о подршци Министарству просвјете и културе и њиховом Нацрту стратегије о образовању у коме је и одредба којом се онемогућава извођења наставе из области правних, медицинских и педагошких наука на приватним високошколским установама јер је евидентна хиперпродукција тог кадра на тржишту рада.

"Иако мало ко о томе жели јавно да говори, општепозната је чињеница у јавности Републике Српске да се на појединим приватним високошколским установама дипломе из поменутих области стичу такорећи `преко ноћи`, док студенти на јавним установама дипломе из тих области стичу и по неколико година уз пуно мукотрпног рада и учења", наводи се у отвореном писму Уније студената упућеном Ректорској конференцији Републике Српске.

У писму се наглашава да су бројни случајеви људи са дипломом права, медицинских и педагошких наука јавних универзитета који годинама безнадежно трагају за запослењем, јер су њихова мјеста заузели појединци који су дипломе стекли на, благо речено, сумњив начин.

"С друге стране, ријеч је о образовним областима које су уз безбједност кључне по опстанак једног друштва и државе. У нашим условима, младе и неразвијене демократије, неразвијене друштвене свијести и транзиције, неопходно је да ове образовне области буду под посебним надзором и бригом државе, и самим тим изузети из приватне сфере интереса и утицаја", додаје се у писму.

"Наша подршка оваквом Нацрту стратегије о образовању је безусловна и апсолутна, иако имамо примједбе према неким другим одредбама из стратегије. Ваш став о питању поменутог документа, једногласно заузет на сједници 22. фебруара сматрамо штетним по будућност образовања и развој друштва у Републици Српској", наводи се у отвореном писму.

У тексту се додаје да је разумљиво из којих разлога су овај став подржали ректори и декани приватних високошколских установа.

"Али оно што нама, као ни широј јавности, никако није разумљиво јесте да су овакав став подржали руководећи људи јавних високошколских установа, који би требало први да стоје на становишту одбране јавног интереса. Овом приликом тражимо од вас да нам доставите списак са именима и презименима ректора и декана јавних високошколских установа који стоје иза оваквог става, односно који су на вашој сједници гласали за тај став", каже се у писму.

Из Уније студената поручују да ће од оних који су гласали за тај став тражити да студентима и јавности Републике Српске образложе овакав свој став, као и интересе који стоје иза њега.

"Унија студената Републике Српске, нажалост многих, изузета је из сфере политичких и материјалних интереса и наши ставови о овом питању формирани су чисте савјести на основу интереса студената које представљамо и Републике чије интересе смо увијек чували. Питамо Вас шта је са вашом савјешћу", додаје се у отвореном писму

Стратегију развоја образовања Републике Српске за период од 2016. до 2021. године потребно је доградити адекватном експертском анализом и прецизним дефинисањем критеријума за извођење студијских програма, став је чланова Ректорске конференције Српске.

Став Ректорске конференције јесте да је потребно подићи љествицу квалитета, спровести европске стандарде, пооштрити контролу квалитета коју спроводе ресорно министарство и Инспекторат, као и да приватно и јавно власништво над универзитетима не треба издвајати као фундаментални аспект развоја, већ квалитет и критеријуме његове контроле.



Оставите одговор