Унеско: Најпревођенији Рус је друг Лењин

Ни Достојевски ни Толстој не важе за руске писце чија се дјела највише преводе у свијету. Према новом Унесковом истраживању, титула "Најпревођенијег Руса" припада Лењину. Отац бољшевичке револуције Владимир Илић Лењин нашао се на петом мјесту Унескове листе најпревођенијих аутора објављене поводом овогодишњег Сјветског дана књиге, који се прославља 23. априла. Тим се Лењин нашао […]

уторак, април 24, 2012 / 09:27

Ни Достојевски ни Толстој не важе за руске писце чија се дјела највише преводе у свијету. Према новом Унесковом истраживању, титула "Најпревођенијег Руса" припада Лењину.

Отац бољшевичке револуције Владимир Илић Лењин нашао се на петом мјесту Унескове листе најпревођенијих аутора објављене поводом овогодишњег Сјветског дана књиге, који се прославља 23. априла.

Тим се Лењин нашао високо изнад, по књижевности чувенијих Руса, Фјодора Михајловича Достојевског, који је на 17. мјесту, и Лава Николајевича Толстоја, на 24. мјесту.

У првој петорци, иначе, доминирају књижевници англосаксонског подручја. Убједљиво најпревођенија је најпознатија списатељица кримића Агата Кристи. Трећи је творац непревазиђених позоришних комада Вилијам Шекспир док је мјесто ниже заузела списатељица за дјецу Енид Блајтон.

Други на Унесковој листи је пионир научне фантастике, Француз Жил Верн, док је најпознатији амерички аутор хорор фантастике Стивен Кинг на деветом мјесту.

"Краљице љубавних романа", Енглескиња Барбара Картланд и Американка Данијел Стил заузеле су шесто и седмо мјесто.

Да још увек вјерујемо у бајке, или бар волимо да их читамо, свједоче високе позиције њихових аутора. Данац Ханс Кристијан Андерсен заузео је осму позицију, док су се чувена браћа Грим, Нијемци Јакоб и Вилхел нашли на десетом и једанаестом мјесту.
Занимљиво је да се осим Лењина на листи нашала још једна особа чије главно занимање није било књижевност. Ријеч је о папи Јовану Павлу другом који се налази на 22. месту.

Листа је састављена на основу Унескове електронске базе података у којој се налази више од два милиона наслова петсто хиљада аутора из 148 земаља.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор