УКЦ: Недостају неки цитостатици

Већ данима у Универзитетско-клиничком центру Републике Српске недостају три врсте цитостатика, цисплатина, карболатина и талидомида. Иако нема тих лијекова, ситуација није алармантна, јер свих осталих има, тврде у тој установи и обећавају да ће ти цитостатици стићи до краја седмице. Обољелима од најтежих болести такве вијести су увијек стресне. То најбоље зна Азра Икаловић, предсједница […]

петак, фебруар 26, 2016 / 09:46

Већ данима у Универзитетско-клиничком центру Републике Српске недостају три врсте цитостатика, цисплатина, карболатина и талидомида. Иако нема тих лијекова, ситуација није алармантна, јер свих осталих има, тврде у тој установи и обећавају да ће ти цитостатици стићи до краја седмице.

Обољелима од најтежих болести такве вијести су увијек стресне. То најбоље зна Азра Икаловић, предсједница удружења обољелих од малигних болести, која се са канцером бори скоро двије деценије.

“Наравно да је стрес јер ми онколошки пацијенти смо специфична група пацијената, а иначе сваки пацијент у својој глави посложи ствари ако се деси да се одложи терапија, не мора да значи да ће настати велики проблем, али страх је увијек јачи од човјека”, каже Азра Икаловић, предсједник Савеза жена обољелих од рака дојке “Искра”.

Једини излаз из агоније зване константна несташица цитостатика, Азра види у измјени Закона о јавним набавкама у којима јасно стоји да се лијекови могу набављати искључиво на тендеру. Док прође тендер за лијек, каже, прошло је и драгоцјено вријеме за пацијенте и зато би требало тражити друге начине набавке. Министар здравља признаје да сада нема системско рјешење проблема цитостатика. Основни разлог је, како каже, то што је Српска мало и као такво неинтересантно тржиште великим фармацеутским кућама, односно добављачима лијекова.

“Сусретаћемо се и у будућности са оваквим проблемима, али ћемо ми настојати да они буду мањи. Сјећате се горућег проблема цитостатика прије двије године. То није оправдање за све судионике што је дошло до ових проблема, али да ћемо чинити све да их буде мање – чинићемо”, нагласио је Драган Богданић, министар здравља и социјалне заштите РС.

Управо због тога министар Богданић је, тврди, затражио и помоћ Свјетске здравствене организације како би се одобровољили велики добављачи лијекова да у будућности не заобилазе Српску. Из Фонда здравственог осигурања на питање гдје је запело у испоруци лијекова, стиже писмено објашњење да су поједини тендери пропали јер су се добављачи повукли са нашег тржишта. Добра вијест за пацијенте који користе талидомид је да је досадашњи добављач промијењен и да се ових дана очекује испорука двогодишње залихе тог лијека.



Оставите одговор