У Русији направили чудо-сочива за очи

Јединствена сочива направили су сибирски научници из Кемерова. Она лијече опекотине очију и незамјењива су као прва помоћ. Нешто слично не постоји ни у Русији, ни у иностранству, саопштио је за Глас Русије аутор чудо-сочива из компаније Лиомед. Опекотине очију често доводе до губитка вида. Зато приликом повреде потребно је максимално брзо пружити прву помоћ. […]

недеља, фебруар 3, 2013 / 23:36

Јединствена сочива направили су сибирски научници из Кемерова. Она лијече опекотине очију и незамјењива су као прва помоћ. Нешто слично не постоји ни у Русији, ни у иностранству, саопштио је за Глас Русије аутор чудо-сочива из компаније Лиомед.

Опекотине очију често доводе до губитка вида. Зато приликом повреде потребно је максимално брзо пружити прву помоћ. У том смислу љековита сочива против опекотина су прави проналазак за љекаре, истиче хемичар Виолета Ле.

Традиционални методи лијечења на данашњи дан су испирање очију водом приликом повреде киселином или базом, а затим стављање капи са раствором антибиотика и седатива. А ми ћемо имати сочива која могу да се ставе непосредно на мјесту несреће, и она ће почети да извлаче оштећујући агенс. Има случајева када при руци нема воде, а наша сочива могу одмах да се ставе на очи, и док болесника буду пребацивали у болницу, она ће радити.

Сочива спајају функцију стерилног повеза и лијека. Уз помоћ њих могу брзо да се извуку штетне супстанце, токсини, вируси са површине очију, као и из њихове дубине. Посебно је важно приликом оштећења базом, подвлачи стручњак то што је време дјеловања базе врло велико, она продире у дубину ока у року од двије недјеље.

Научници су пробали неколико материјала пре него што су направили формулу материјала за сочива. На крају је пошло за руком да се нађе оптимално рјешење, каже Виолета Ли.

Сочива се састоје од базног хидрогела – то је материјал за мека контактна сочива, уз то сорбенти – јонозамјењиве смоле које се примењују у фармакологији, прехрамбеној индустрији, ова сочива су у стању да абсорбују токсичне супстанце које изазивају опекотине, изазиваче инфекција и друга патогена једињења са површине ткива и из дубине очију.

По мишљењу сибирских научника, таква сочива против опекотина ће бити тражена не само у медицинским установама, већ и у погонима опасних производњи, у службама Министарства за ванредне ситуације. Према приближним прорачунима, само на територији Русије биће потребно више од милион и по сочива годишње. А узимајући у обзир уникатност проналаска, он ће несумњиво бити интересантан за купце у иностранству. Јер брзина обнове ока уз помоћ јонозамјењивих љековитих сочива како се званично назива продукција научника из Кемерова, може да буде неколико пута већа него приликом уобичајеног лијечења.

Чудо-сочива су већ прошла токсиколошко тестирање у престоничком Научно-истраживачком институту Физико-хемијске медицине. Успјешно су их пробали на животињама, сада су на реду људи. Послије клиничких испитивања производња сочива ће бити серијска.

Јелена Ковачић



Оставите одговор