У Минску потписан меморандум: Прави се тампон зона између сукобљених

У Минску су рано јутрос чланице Контакт групе за Украјину потписале Меморандум о спровођењу режима прекида ватре у источној Украјини, којим ће између украјинских и проруских снага бити успостављена тампон зона од 30 километара. „Меморандум предвиђа повлачење оружја калибра већег од 100 мм на растојање од најмање 15 километара са сваке стране”, изјавио је, према […]

субота, септембар 20, 2014 / 09:46

У Минску су рано јутрос чланице Контакт групе за Украјину потписале Меморандум о спровођењу режима прекида ватре у источној Украјини, којим ће између украјинских и проруских снага бити успостављена тампон зона од 30 километара.

„Меморандум предвиђа повлачење оружја калибра већег од 100 мм на растојање од најмање 15 километара са сваке стране”, изјавио је, према Итар -тас с, бивши украјински предсједник Леонид Кучма.

„У року од 24 сата од тренутка усвајања датог меморандума повлачење оружја калибра већег од 100 мм од линије раздвајанаја на растојање од најмање 15 километара са сваке стране, као и из насељених мјеста, што даје могућност да се створи зона прекида примјене оружја ширине најмање 30 километара – зона безбједности”, гласи четврта од девет тачка меморандума, а преноси РИА Новости.

Кучма је после шесточасовних разговора рекао да меморандум предвиђа да се „прекид ватре сматра општим”, да „јединице и војне формације страна остану на позицијама према стању од 19. септембра, као и да се у року од 24 часа забрани примјена свих врста оружја и вођење офанзивних борбених дејстава”.

У документу се такође говори о „забрани постављања нових минско-експлозивних препрека и забрани лета борбене авијације, укључијући беспилотне комплексе, изузев уређаја ОЕБС-а”.

Предвиђа се и „забрана размјештања тешког наоружања и војне технике у зони насељених мјеста”.

Како је пренела РИА Новости, Кучма је такође рекао да је последњом тачком меморандума договорено повлачње „свих страних плаћеника, како са једне, тако и са друге стране”.

Задатак контроле спровођења постигнутих споразума повјерен је ОЕБС-у чији ће посматрачи бити постављени дуж читаве зоне прекида ватре.

Контакт група се такође договорила о наставку процеса размјене ратних заробљеника.

Руски амбасадор у Кијеву Михаил Зурабов изјавио је да је после примирја 5. септембра са обе стране ослобођено по 120 војника.

Премијер самопроглашене Доњецке народне републике Александар Захарченко изјавио је да питање остаје ли ДНР и Луганска народна република у саставу Украјине на овом састанку није разматрано, али да оно остаје отворено.

За спровођење договореног дат је рок од 24 сата.

Контакт група укључује представнике Украјине, Русије, проруских снага на украјинском истоку и ОЕБС-а.

Нова рунда разговора одржана је пошто су Кијев и проруске снаге на истоку постигли договор о примирју 5. септембра, као дио плана у 12 тачака за рјешавање петомјесечног оружаног сукоба, а 19 септембра разрадиле су ради његове реализације меморандум од девет тачака.

Примирје се, у великој мјери, одржава иако су регистровани спорадични инциденти у источном дијелу Украјине.

У гранатирању оштећена „Донбас арена” у Доњецку

Стадион фудбалског клуба „Шахтјор”, „Донбас арена” у Доњецку, погођена је у гранатирању тог града, упркос примирју договореном између војске украјинске владе и проруских снага, саопштио је данас тај клуб.

„Двије експлозије одјекнуле су јуче у непосредној близини „Донбас арене” и оштетиле сјевероисточну страну фасаде. Особље „Донбас арене” је евакуисано на безбједно мјесто. Нико није повријеђен”, наводи се у саопштењу објављеном на веб сајту клуба.

ФЦ „Шахтјор” је прошлог мјесеца саопштио да је у гранатирању оштећен један дио стадиона, подсјетио је Ројтерс.

Клуб „Шахтјор” је своје сједиште, због сукоба у Доњецку, премјестио у Кијев, док се домаће утакмице играју у Лавову.



Оставите одговор