У Чеченији пронађена јаја диносауруса

Тим геолога из Чеченије пронашао је у планинама ове руске републике фосиле јаја за које вјерује да их је излегао један од великих изумрлих рептила који су живјели на Земљи пре више од 60 милиона година – диносаурус. "Досад смо пронашли око 40 јаја, њихов тачан број још није утврђен", казао је геолог Саид-Емин Џабраилов […]

среда, април 18, 2012 / 16:23

Тим геолога из Чеченије пронашао је у планинама ове руске републике фосиле јаја за које вјерује да их је излегао један од великих изумрлих рептила који су живјели на Земљи пре више од 60 милиона година – диносаурус.

"Досад смо пронашли око 40 јаја, њихов тачан број још није утврђен", казао је геолог Саид-Емин Џабраилов са државног универзитета Чеченије, преноси Ројтерс.

"Могуће да их има још много више испод земље", навео је он, додајући да су нека јаја дуга и до 102 центиментра.

Истраживачи су до овог, како су га назвали, сензационалног открића дошли када је група грађевинских радника дигла у ваздух дио брда ради изградње пута уз границу са Грузијом.
Џабраилов је рекао да је сада на палеонтолозима да утврде којој врсти диносауруса припадају фосилизована јаја.

Палеонтолог Валентина Назарова са московског универзитета, међутим, сумња да је реч о јајима диносауруса.
"На жалост, то није тачно. Диносауруси су полагали мала јаја", казала је она, истичући да диносауруси највјероватније никада нису ни живјели у овом дијелу Кавказа.

"Диносауруси нису полагали јаја док су скакутали по планини попут коза", објаснила је она. Када је реч о величина јаја диносауруса, једно недавно истраживање је дошло до закључка да су током еволуције диносауруси изгубили битку са сисарима управо због величине својих младунаца на рођењу.
Наиме, због ограниченог обима јаја, диносауруси су имали компаративно мале младунце, тешке између два и десет килограма, иако су они сами тежили од 30 до 50 тона.

То значи да су мали диносауруси морали да се такмиче у више "категорија" са другим животињама за храну, казао је за АФП Маркус Клаус са универзитета у Цириху.

Сисари, пак, нису имали тај проблем с озбиром на то да њихови младунци компаративно нису били тако мали и нису имали потребе да се боре са другим врстама за храну пошто су сисали млијеко својих мајки, објаснио је он.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор