Твитер пристаје на селективну цензуру

Твитер је саопштио да посједује технологију која омогућава да земље на својој територији селективно блокирају твитове који стижу од корисника са њене територије. Међутим, како је саопштено на блогу Твитера, садржај који је цензурисан биће недоступан само твитерашима из те земље, док ће корисници из других земаља имати приступ цензурисаним твитовима. Ова велика и контроверзна […]

субота, јануар 28, 2012 / 08:43

Твитер је саопштио да посједује технологију која омогућава да земље на својој територији селективно блокирају твитове који стижу од корисника са њене територије.

Међутим, како је саопштено на блогу Твитера, садржај који је цензурисан биће недоступан само твитерашима из те земље, док ће корисници из других земаља имати приступ цензурисаним твитовима.

Ова велика и контроверзна промјена, која већ изазива бурне реакције твитерашке јавности осјетљиве на било какав вид ограничавања слобода, долази у тренутку када Твитер активно шири своју глобалну активност.

У првим реакцијама на ову вијест блогери по свијету већ постављају питање да ли би такозвано “Арапско пролеће”, серија револуција која је довела до промјена режима у земљама Блиског истока и која је добрим дијелом била координирана преко друштвених мрежа, уопште била могућа да су власти имале овакву могућност на располагању?

Међутим, Твитер у блогу објашњава да се раст те друштвене мреже на глобалном плану подразумијева и тиме што улази у земље које “имају различито схватање слободе изражавања”, помињући Француску и Њемачку која, на пример, не дозвољава пронацистички садржај.

Твитер још увек није искористио ову нову могућност, а на блогу кажу да ће, када од њих буде затражено да у одређеној земљи забране неки садржај, атуор тог садржаја томе бити обавијештен.

Овај глобални микро-блог на коме можете објављивати садржај и путем обичног СМС, без приступа Интернету, тврди да има преко 100 милиона активних корисника широм свијета, а да њихов број константно расте.

Та друштвена мрежа мора пратити национална законодавства која се тичу слободе говора, у зависност из које земље одређени садржај стиже.

Ипак, на блогу кажу да Твитер неће моћи да буде активан у свим земљама, јер су неке увеле правила толико ригорозна да је функционисање мреже тамо немогуће. Примјера ради, Твитер је блокиран у Кини.



Оставите одговор