Tрифковић: Федерација лобира за повећање стопе ПДВ

Представници Федерације БиХ покушавају да излобирају повећање стопе ПДВ-а да би ријешили проблем недостатка новца у буџету, изјавио је члан Управног одбора Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ Владимир Трифковић. "То питање није разматрано на сједницама Управног одбора УИО БиХ. Могуће је да ФБиХ на овај начин покушава да стави на дневни ред своје буџетске […]

уторак, март 6, 2012 / 09:25

Представници Федерације БиХ покушавају да излобирају повећање стопе ПДВ-а да би ријешили проблем недостатка новца у буџету, изјавио је члан Управног одбора Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ Владимир Трифковић.

"То питање није разматрано на сједницама Управног одбора УИО БиХ. Могуће је да ФБиХ на овај начин покушава да стави на дневни ред своје буџетске проблеме", рекао је Трифковић за "Глас Српске".

Према његовим ријечима, раније је постојала иницијатива из Републике Српске за увођење деференциране стопе ПДВ-а како би основне животне намирнице, уџбеници, лијекови и медицинска помагала била опорезована по нижој стопи, што су представници Федерације БиХ одбацили.

Министар финансија ФБиХ Анте Крајина изјавио је раније да се озбиљно размишља о повећању стопе ПДВ-а ако не успију преговори о обнављању аранжмана с Међународним монетарним фондом, те да је о повећању опорезивања већ било ријечи на сједници Управног одбора УИО БиХ.

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија рекао је раније да би повећање стопе ПДВ-а са 17 на 23 одсто било превелико оптерећење за све становнике БиХ и да је да умјесто раста основне стопе потребно разговарати о увођењу диференциране стопе ПДВ-а.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Стала кума на потегу, па све вели нећу,
    а на кума намигује да се кола крећу !“

    Превише провидно или политичким рјечником,транспарентно.

    С обзиром да је бивши директор УИО Кемал Чаушевић признао да је увођење диференциране стопе немогуће, због изражене корупције радника исте, те да би производи који би се декларисали у виши тарифни став, уз „подмазивање“цариника пребацивали у нижи, а тиме у нижу стопу ПДВ-а (па би се тако нпр.хљеб декларисао као кеоасани или кондиторски производи),остаје да и даље на снази буде јединствена стопа ПДВ-а.

    Ово је човјек изјавио и није му спала длака са главе, као ни цариницима и порезницима који се баве лоповлуком.Толико о правној уређености ове државе.

    Елем, наш министар финансија каже да би повећање стопе на 23% било превелико оптерећење. Није рекао,колико то не би било превелико оптерећење, али је индиректно признао да се о том разговара и договара.

    Идући шверцерском, пијачном методом цјенкања, ја зацијеним много више од реалног, ти понудиш много ниже, па се нађемо на средини. Дакле, ако је ПДВ сад 17%,лицитирамо на 23% и нађемо се 20%.

    Пред народ идемо са причом да је то неминовно,да је то опет најнижа стопа у региону( у Срији 21%, у Хрватској чак 25%(притом избјегавамо причати о њиховој нижој стопи у коју улази широк спектар роба и комуналије)и да ће праведном расподјелом таквог ПДВ-а то осјетити најугроженије социјалне категорије итд.

    Прави разлог за повећање ПДВ-а су издвајања за плате буџетских корисника и обавезе које долазе по основу повучених кредита.

  2. A, kao RS povećanje stope PDV- a mrsko? Maa, nemoj, Trifkoviću!
    A, to da kriminala ima u UIO , ima. A, gdje ga nema? Od glave najviše smrdi. Em , što je njegov kriminal prevršio svaku mjeru, em dozvoljava svojim banditima: uzmi ago koliko ti drago.
    Od naroda nema više šta da uzme. Neka svi vladini službenici rade za plate profesora. I, što je njihov rad važniji od učitelja, doktora, profesora?
    Svako povećanje PDV-a je kap koja bi trebala da prevrši čašu. Valja nama na ulicu! Kada smo išli u rovove , zašto izbjegavamo reći lopovima da nam više nemaju šta da uzmu doli golih života. Izgleda da oni samo razumiju zakon ulice.

  3. maxon, 06.03.2012. 12:17:04

    Не може. Управа за индиректно опрезивање је заједничка институција на нивоу БиХ. Још једна у низу непотребно пренесених надлежности. На жалост, нисмо самостални у овом смислу. ПДВ мора бити исти у цијелој БиХ. Наравно,ако се једног дана друкчије не одлучи !

  4. Cinjenica je da su predstavnici FBiH odnosno ministar finansija u Vladi FBiH u posljednje vrijeme pokrenuli pricu oko povecanja stope PDV-s. Razlog je jednostavan, svi budzeti u Federaciji, zajedno sa pripadajucim fondovima u velikim deficitima, bez mogucnosti izlaska u plus. Jednostavno kumulativni deficit im je toliki da samo ozbiljne ustede u potrosnji (prije svega mislim na plate) mogu mozda uravnoteziti prihodovnu i rashodovnu stranu budzeta. Ima tu jos prostora za moguce ustede, ali jednostavnije je svakako pribjeci povecanju stope PDV-a (BiH trenutno ima najnizu jedinstvenu stopu PDV-a u Evropi). Mislim da ce se ova prica poceti forsirati u buducnosti, i da cemo se naci pred dvije opcije, odnosno tri: a) povecanje jedinstvene stope PDV-a do 20 %, b) povecanje jedinstvene stope PDV-a do 23 % i c) uvodjenje diferencirane stope PDV-a – 20-25 % za luksuzne grupe proizvoda i usluga i do 10 % stopa PDV-a za osnovne proizvode namjenjene svakodnevnoj potrosnji. Najbezbolnije rjesenje bi svakako bilo ovo trece, ali samo u slucaju snaznih kontrola primjene diferenciranih stopa PDV-a na sve proizvode i usluge unutra UINO. Kada bi se istinski odlucila upotrijebiti poreska politika u funkciji razvoja odnosno opravka o krize, u ovu pricu bi se mogla unijeti i reforma direktnih poreza, i to prvenstveno snizenje poreskog opterecenja na zaposlene i uvodjenje progresivnih stopa poreza na rastuci dohodak, kapital i imovinu. Problem primjene poreske politike u ove svrhe kod nas je u tome sto se politika indirektnih poreza kreira na nivou BiH, a direktnih u entitetima, i tu cesto postoje neslaganja. Zavrsno rjesenje je vracanje novca prikupljenog od poreza u privredu, a ne u javnu potrosnju, izuzev ako nije infrastrukturna (energetika, autoput, privredna infrastruktura).

Оставите одговор