Трговина малољетним фудбалерима – ново лице ропства

Продаја људи је све уноснији бизнис, тако 880 хиљада особа у ЕУ живи у модерном ропству, а на глобалном нивоу све уноснија је продаја талентованих малољетних фудбалера. Подаци показују да су 23.632 особе у периоду од 2008. до 2010. године биле жртве трговине људима у ЕУ. Незванично, ријеч је о много вишој цифри. Службени подаци […]

уторак, септембар 3, 2013 / 20:59

Продаја људи је све уноснији бизнис, тако 880 хиљада особа у ЕУ живи у модерном ропству, а на глобалном нивоу све уноснија је продаја талентованих малољетних фудбалера. Подаци показују да су 23.632 особе у периоду од 2008. до 2010. године биле жртве трговине људима у ЕУ. Незванично, ријеч је о много вишој цифри.

Службени подаци говоре о погоршању ситуације. Број потврђених жртава трговине људима "порастао" је за 18 посто, док се број осуђених за овакав злочин смањује. У свијету су све чешће жртве – млади фудбалери. Тренд је настао у Јужној Америци и Африци.

Трговци људима имају велику корист од продаје наводно талентованих играча, а тај "бизнис" посебно је популаран у Бразилу. Људи који у својству "менаџера" купују тинејџере од њихових родитеља да би управљали њиховим животима и нудили их на фудбалском тржишту на глобалном нивоу – остварују годишњи промет од 32 милијарде долара.

Према подацима Америчког државног тужилаштва, 2011. године 27 милиона људи у свијету били су жртве таквих криминалаца. Отмичари остварују добит од око десет милијарди долара. Поступак је увијек исти – самопрозвани агенти траже своје жртве, младе талентоване фудбалере који већином потичу из сиромашних породица. Њиховим родитељима обећавају да ће им синови имати велике каријере и тако стичу њихово повјерење, а касније "иду" право на дијете, најчешће за свега неколико стотина долара.

Пошто је ФИФА забранила трансфер играча млађих од 18 година, посредници фалсификују документе својих младих жртава да би добили потребне дозволе. Онда ту дјецу обично шаљу у нижеразредне клубове. Често се догађа да изгубе визу и новац. Многи тада остају на улици. Али се не усуђују вратити кући, ако за то уопште и имају финансијских средстава – наводи "Дoјче Веле".

И у Африци је честа трговина младим фудбалским талентима. Многи европски клубови учествују у том ланцу израбљивања – зарађују новац купујући јефтине таленте, унапређују их и затим скупо продају другим клубовима. Исплати се купити хиљаду играча из Африке, чак и ако на крају можете склопити посао само са њих двадесет – наводе познаваоци прилика у европском фудбалу.

Француски, холандски и белгијски клубови у Африци су изградили властите "фудбалске плантаже" и младе таленте често продају у Њемачку.



Оставите одговор