Требиње: Акција помоћи за породицу Милидраговић

На иницијативу епископа захумско-херцеговачког и приморског Григорија, вечерас се у Епархијском дому у Требињу окупило седамдесетак угледних домаћина и привредника са подручја ове општине, како би као заједница помогли породици Милидраговић, родитељима недавно настрадалих дјечака у пожару у требињском насељу Градина. Циљ ове хумане иницијативе је да се прикупе средства за рјешавање стамбеног питања породице […]

петак, фебруар 24, 2012 / 22:01

На иницијативу епископа захумско-херцеговачког и приморског Григорија, вечерас се у Епархијском дому у Требињу окупило седамдесетак угледних домаћина и привредника са подручја ове општине, како би као заједница помогли породици Милидраговић, родитељима недавно настрадалих дјечака у пожару у требињском насељу Градина.

Циљ ове хумане иницијативе је да се прикупе средства за рјешавање стамбеног питања породице Милидраговић. Предсједник Републике Српске Милорад Додик подржао је ову хуману акцију са 10.000 КМ.

У свом ображању владика Григорије подсјетио је да је иницијативи претходио разговор са Гојком Ратковићем, дједом настрадалих дјечака, након чега је одлучио да заједно са осталим хуманим људима пошаље поруку родитељима које је задесила велика трагедија, да треба да наставе да живе и да је цијела локална заједница уз њих.

"Само Бог зна зашто се изненада дешавају овакве велике несреће и трагедије, а на нама људима је да у невољи помогнемо, да покажемо хуманост како би им обезбиједили стамбено рјешење и на тај начин бар мало ублажили њихову бол", истакао је владика Григорије.

Владика Григорије је рекао да ће се заложити да се у некој од јавних установа запосли бар једно од родитеља Милидраговић, који су имали повремено запослење.

"Нема баш пуно мјеста на свијету гдје се људи искрено одазивају оваквим хуманим акцијама, као што је то случај код нас у Херцеговини, гдје се на дирљив начин показују хуманост и саосјећајност. Не смијемо као заједница да пустимо породицу Милидраговић да изгубе вољу за животом, желимо да су са нама и уз нас, да живе и да имају пород, а да дјеца која су пострадала живе у наручју Божијем, јер ми не вјерујемо у смрт, већ у живот", поручио је владика захумско-херцеговачки и приморски.

Начелник општине Требиње Доброслав Ћук подржао је ову хуману акцију и истакао да ће општина и њени запослени обезбиједити одређена средства за стамбено збрињавање породице Милидраговић, као и да ће настојати да помогну при њиховом запослењу.

Дјед дјечака Гојко Ратковић, захвалио је владики, начелнику Ћуку и свим хуманим људима на жељи и вољи да помогну његовој кћерки и зету, које је задесила велика трагедија.

Епархија захумско-херцеговачка и приморска више пута до сада била је иницијатор сличних акција, које су имале за циљ да се помогне онима којима је неопходна људска, финасијска, стамбена или било каква друга помоћ.

У требињском насељу Градина 12. фебруара догодила се незапамћена трагедија када су у пожару у приватној кући, у којој су били подстанари, страдали једноипогодишњи и трогодишњи дјечак из породице Милидраговић.



0 КОМЕНТАРА

  1. Григорије има душу. Владика за примјер, кад би мало СПЦ се ангажовала да помогне људима, треба нам и Православна гимназија, а не овако да нам дјеца иду у католиче школе и уче хрватски језик. Ма кад би мало се организовали боље све би било лакше.

    Некидан читам да поп у Куљанима није дао да се РВИ сахрани у гробље јер породица није имала 700марака:

    „Ratni vojni invalid iz Zalužana kod Banjaluke Đorđe Bajić (65), koji je umro 17. februara, u mrtvačnici je bio puna četiri dana, jer rodbina nije imala 700 maraka da plati grobno mjesto na groblju u Kuljanima!
    Cjenkanje sa sveštenikom kuljanske Crkve svete Petke trajalo je do juče, pa je nesrećni čovjek na kraju sahranjen na groblju u Ramićima, na kome je grobno mjesta skoro upola jeftinije!

    Jovanka Bajić, bratanica pokojnog Bajića, kaže da je željela da njen stric bude sahranjen u Kuljanima, ali nije mogla da pristane na cijenu od 700 maraka.

    – To je za mene zaista previše! Nadali smo se da će pop u Kuljanima uvažiti činjenicu da je pokojnik bio borac, ratni vojni invalid i socijalni slučaj. Međutim, sve što smo mogli dobiti je 100 maraka popusta! Kad sam vidjela da pop neće popustiti, preuzela sam stričevo tijelo iz mrtvačnice i sahranila ga u Ramićima. Jeste da je ovo groblje dalje, ali nisam imala izbora. Gradske vlasti su dale novac za pogrebnu opremu, dok sam ja platila grobno mjesto u Ramićima, koje košta 400 maraka – rekla je Bajićeva za Press RS.

    Radivoje Šušnjar, pokojnikov komšija i član Boračke organizacije Zalužani, dodaje da je Đorđe Bajić živio sam u baraci Mjesne zajednice, od 45 maraka mjesečne invalidnine.

    – Pošto je riječ o borcu i RVI, 15. februara odobrili smo mu 100 maraka pomoći, jer je zaista skromno živio. Bajić je bio iz Kupresa, a od porodice je u Zalužanima imao samo snahu i bratanicu. Ponešto bi zaradio cepajući drva, ali to je bilo nedovoljno za normalan život. Bio je više gladan nego sit. Umro je u prošli petak ali, eto, tek juče je sahranjen – priča Šušnjar.

    Predsjednik BO Zalužani Božo Dardić kaže da je neprijatno iznenađen činjenicom da je kuljanski pop odbio da sahrani Bajića dok se ne izmire troškovi ukopa.

    – Pošto je riječ o borcu i siromašnom čovjeku, trebalo je dozvoliti da se on sahrani, a poslije toga tražiti načine da se izmiruju troškovi. S druge strane, neophodno je da se unapred obezbijede mjesta za ovakve slučajeve kako se ne bi dolazilo u neprijatne situacije – kaže Dardić.“

    :(:(:(

Оставите одговор