Tрагедија у Новом Саду подстакла причу о нашим клубовима и кафанама

Младима у Српској готово сваког викенда пријети трагедија ако би током боравка у неком клубу или дискотеци избио пожар, због тога што не постоје стандарди и прописи по којима би дискотеке требало да буду опремљене, а већина и нема противпожарну заштиту. Многи клубови који раде до касно у ноћ, да би избјегли да праве буку […]

уторак, април 3, 2012 / 13:14

Младима у Српској готово сваког викенда пријети трагедија ако би током боравка у неком клубу или дискотеци избио пожар, због тога што не постоје стандарди и прописи по којима би дискотеке требало да буду опремљене, а већина и нема противпожарну заштиту.

Многи клубови који раде до касно у ноћ, да би избјегли да праве буку околини, због гласне музике, саграђени су “под земљом”, у подрумима. Објекти, углавном посједују само један улаз, односно излаз, што је, према мишљењу стручњака, најопасније у случају пожара.

Надлежни кажу да на подручју Бањалуке само један такав клуб, који се зове “Опијум”, има алтернативни излаз, који је неријетко “закрчен” гајбама.

Запослени у клубовима кажу да посједују сву потребну опрему, као и довољан број излаза, ако би се десио пожар.

Ни фочански клубови и дискотека не испуњавају услове у погледу звучне изолације, вентилације, противпожарних стандарда и пожарног излаза.

Два излаза посједују само клуб “Синема” и клуб “Скандал”, док дискотека “Блацк анд Нјхите” нема два излаза, али кажу да су противпожарном заштитом добро опремљени.

Тржишни инспектори у Фочи тврде да у случају избијања пожара нико не би могао да гарантује безбједност гостима.

Главни републички инспектор за заштиту од пожара РС Раденко Поповић сматра да је овај проблем кроз регулативу уопштен, иако је дефинисано да из јавних објеката мора бити омогућена безбједна евакуација у случају пожара.

– Проблем је што нису донесена подзаконска акта која дефинишу намјену и величину објекта, распоред и број излаза, хоризонталне и вертикалне комуникације до излаза у слободан простор и степен њихове заштите и прорачун безбједне евакуације у односу на максималан број посјетилаца – каже Поповић.

У Инспекторату РС истичу да је лани инспекција заштите од пожара обавила укупно 874 контроле, од чега у јавним, привредним и комуналним објектима 517.

– Контролисани су разни објекти као што су ноћни клубови и дискотеке, трговачки објекти, школе, угоститељски и услужни објекти, а најчешће неправилности односиле су се на обуку и стручна оспособљавања и испуњеност услова за организовање заштите од пожара – казали су у Инспекторату.

Нису рекли колико су власника казнили због неадекватних услова.

У пожару који је избио у новосадској дискотеци “Контраст” у суботу увече погинуло је шесторо младих, а узрок пожара су неисправне инсталације. Због ове трагедије у Србији почиње ванредна контрола свих локала.



Оставите одговор