Томислав Николић одговара на сва питања пред пут у Брисел

Предсједник Србије Томислав Николић сматра да је Србија испунила све што је тражено за отпочињање преговора са Европском унијом о чланству већ на јесен и најављује да ће 14. јуна у Бриселу од европских званичника тражити јасан одговор на питање да ли постоје неки посебни услови за нашу земљу који би одложили почетак преговора. "У […]

петак, јун 8, 2012 / 14:06

Предсједник Србије Томислав Николић сматра да је Србија испунила све што је тражено за отпочињање преговора са Европском унијом о чланству већ на јесен и најављује да ће 14. јуна у Бриселу од европских званичника тражити јасан одговор на питање да ли постоје неки посебни услови за нашу земљу који би одложили почетак преговора.

"У Бриселу очекујем да сазнам коначно оно што никада нико у Србији није чуо – да ли ЕУ инсистира на томе да Србија прихвати независност Косова и Метохије, да би наставила пут ка ЕУ. Добили смо статус кандидата и очекујемо, с правом, да на јесен отпочну и преговори", рекао је Николић у интервјуу Танјугу.

Кад је ријеч о примједбама које се тичу обавеза земаља кандидата из европске агенде, Николић је рекао да је спреман да помогне "свакој влади која буде формирана" да се избори са недостацима које уочава и ЕУ, а тичу се реформе правосуђа, корупције и криминала.

"ЕУ нас ‘прозива’ због 24 приватизације у којима је како тврде било криминала. Такође, јавно нам приговара да, због лоших закона о јавним набавкама, губимо 500 до 600 милиона евра" рекао је Николић и додао да заиста жели да помогне да се та питања рашчисте.

Николић истиче да приликом прве званичне посјете Бриселу очекује отворен разговор са европским званичницима.

"Пошто ће од мене тражити отворене одговоре на многа питања, и ја очекујем отворене одговоре на питања која ћу да покренем", каже Николић и истиче да у Брисел не иде да би добио "налоге и команде, или пацке" већ да и сам тражи нешто за Србију.

Николић: Мој однос према Сребреници је јасан

На питање које је Брисел већ најавио, а тиче се његовог односа према Сребреници, Николић каже "да је ту ствар потпуно јасна".

"Мој однос према Сребреници је потпуно јасан. То је место на коме су припадници мог народа починили страшан злочин и ја то никада нећу да оправдам. Али, нећу ни да идем даље од онога што је о том питању закључила Народна скупштина Републике Србије", рекао је Николић.

Предсједник Србије је подсјетио да је парламент марта 2010. године усвојио Резолуцију о Сребреници, којом осуђује "тежак злочин" почињен над бошњачким становништвом у Сребреници, те да се у том документу не помиње геноцид.

"Нацрт те резолуције имао је у наслову реч ‘геноцид’, коју је потом посланичка већина скинула, а претпостављам да је имала у виду и правне последице квалификације тог злочина. Стога ни ја нећу даље од тога да идем", објаснио је Николић.

"Ја сам, из пијетета према жртвама, једини пут тада говорио у Скупштини стојећи. А рекао сам да стојим зато што се гнушам таквог страшног злочина. Као човек никада не могу да ћутим ако је злочин почињен и да га не осудим. Ја осуђујем све злочине", рекао је Николић.

Према његовим ријечима, тада је тражио да се донесе резолуција којом би се осудили сви злочини на просторима бивше Југославије, и посебно апострофира злочин над бошњачким становништвом у Сребреници, што владајућа коалиција није прихватила.

"Тако да је мој однос према Сребреници потпуно јасан", рекао је Николић, истакавши да поштује скупштинску резолуцију и да би, уколико неки нови сазив донесе неку другу, то такође поштовао.

Изјава о Вуковару истргнута из контекста

Николић се осврнуо и на своју изјаву о Вуковару која је изазвала бројна реаговања, укључујући предсједника Хрватске Иве Јосиповића, рекавши да су његове ријечи о томе истргнуте из контекста и да је тај неспоразум у великој мјери отклоњен у разговору са амбасадором Хрватске у Београду.

Николић је подсјетио да је у својим кампањама говорио да су Книн и Вуковар били српски градови по структури становништва, а не у неком другом контексту и нагласио да је још прије шест или више година рекао да "Хрватску признајемо у границама у којима је чланица УН".

"Дакле, Вуковар је на територији Хрватске. Ако би у њему била већина грађана српске националности, па шта. Имамо много градова у Војводини у којима су у већини грађани друге националности, па све то може лепо да функционише. Дакле, немам намеру да својатам било чији део територије, било који народ", истакао је председник Николић.

Томислав Николић је поручио да жели да обезбједи да свако у Србији и региону има једнака права и шансе, уз оцјену да низ критика које "медији и појединци покушавају да му ‘натоваре’ на почетку председничког мандата, не могу да га зауставе у тој намери".

"Заиста желим да Србија буде демократска земља. Многи су морали да глуме свој демократски потенцијал, пошто га у себи немају, а ја сам понекад морао да се понашам као недемократа. Али, сад сам на функцији која захтева велику бригу и пажњу", напоменуо је Николић.

Својим понашањем у првих 15 дана мандата, сматра Николић, показао је да не жели неспоразуме и сукобе са било ким у Србији, али и у региону.

"Ми смо упућени једни на друге", рекао је Николић и додао да регион, због боље сарадње и развоја држава, не би смио да се враћа у прошлост.

Према његовим ријечима, досадашња регионална сарадња одвијала се углавном на нивоу односа "досадашњег председника Србије и председника других држава" и на основу тога је оцењивана добром.

"Али, изузев тих пријатељских сусрета пред камерама, шта смо ми то у економској сарадњи или у привредној сарадњи добили и где се то види та регионална сарадња", упитао је Николић, који сматра да лидери треба да раде на томе да сарађују народи, а не они лично.

Николић је рекао да је сигуран да ће, после малог "постизборног застоја", имати контакте какве је досадашњи предсједник имао и са предсједником Хрватске и са чланом Предсједништва БиХ из другог ентитета.

"Прихватићу сваки позив да отпутујем у било коју државу у званичну посету. Упутили смо позиве свим председницима држава да дођу 11. јуна у Београд на моју инаугурацију. Доћи ће већина. Јосиповић изгледа има преузете обавезе од раније, али одржавамо контакт са Хрватском", рекао је Николић.

Николић о преговорима са Приштином

На питање како види даљи ток преговора Београда и Приштине и да ли очекује да ће ЕУ формулисати захтјев да се Србија одрекне Кососва и Метохије, Николић је рекао да сматра да такву формулацију никада нећемо чути.

"Претпостављам да је ЕУ и до сада настојала да се никада не говори отворено о независности. Али ми се чини да смо ми свесно учествовали у неком тихом приближавању независности, решавајући неке проблеме који су се тицали такозваног Косова као независне државе", рекао је Николић.

Зато би, како је додао, и желио да сви грађани Србије учествују у рјешавању косовског питања, на основу консензуса политичких странака. "Ако будућа влада не жели да изађе са планом који би коначно определио Србију у односу на Космет, изаћи ћу ја", рекао је предсједник Србије.

Николић је рекао да може да се разговара и о плану Бориса Тадића у четири тачке, али да му тај план никада није био сасвим јасан.

"Шта значи аутономија северног Космета? У односу на шта? Да ли у односу на независно Косово, у односу на Србију? Да ли је то неки специјални статус територије? Морао бих да знам шта је мислио онај ко је то предлагао. То је остало недоречено, зато што је пласирано у време кампање, када политичари избегавају да на тешка питања дају искрене одговоре", рекао је Николић.

Преговоре, сматра Николић, треба водити на вишем нивоу од досадашњег. "Не могу да замислим да један чиновник донесе одлуку како ће да изгледа статус Косова и Метохије. То треба препустити председнику Владе", нагласио је Николић и додао да нису у питању технички, већ судбински преговори.

Предсједник Србије каже и да је спреман да разговара са представницима Албанаца са Косова и Метохије, са изузетком Хашима Тачија, за кога, како каже, постоји основана сумња да је починио тешке злочине над српским народом.

"Не могу са таквим човеком да разговарам док се судбина те истраге, коју би требало озбиљно да воде УН, не реши. Док коначно неко не утврди да ли је крив, или не", рекао је Николић.

За различита реаговања на његов избор за предсједника Србије Николић је рекао да су му сви предсједници држава и влада, честитали избор и пожељели да Србија напредује.

"Мој избор мора да се поштује као и избор сваког посланика. Новинарске приче о томе да ли сам пре 20 година био овакав или онакав су приче које враћају у прошлост. Ако би се враћали у прошлост народи и појединци, на свету нико ни са ким не би говорио. Не коментаришем шта су радили други, ни јуче, а камоли данас. Ја гледам Србију. Мени је Србија сан" рекао је Николић.

"На овом месту не желим да упропастим оно што сам до сада стварао. Могу само да поправим. Онај део мене који нису познавали ни грађани Србије, ни света, упознаће на овој функцији. Тако да ме превише не брине то што су многи политичари, а и медији, још у изборној трци. Обављам своје послове, а они који ће да се баве изборном трком имаће пред собом много времена. Јер, ја ћу овај посао јако дуго да радим", увјерен је Николић.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор