ТИ БиХ: Глас Српске показао да не мари ни за судске одлуке, ни за истину
Без обзира што је Основни суд у Бањалуци донио првостепену пресуду у којој се наводи да су тврдње Гласа Српске да су представници Транспаренси интернешнел БиХ били умијешани у "рекетирање бизнисмена" неосноване и неистините, Глас Српске и даље износи исте тврдње,поново нападајући ТИ БиХ и не осврћући се на пресуду, саопштавају у ТИ БиХ. Након […]
Без обзира што је Основни суд у Бањалуци донио првостепену пресуду у којој се наводи да су тврдње Гласа Српске да су представници Транспаренси интернешнел БиХ били умијешани у "рекетирање бизнисмена" неосноване и неистините, Глас Српске и даље износи исте тврдње,поново нападајући ТИ БиХ и не осврћући се на пресуду, саопштавају у ТИ БиХ.
Након што је Глас Српске током јуна 2008. године објавио серију чланака у којима се директно покушава дискредитовати рад Транспаренси интернешнела Босне и Херцеговине (ТИ БиХ), оптужујући представнике ове организације да су били умијешани у криминал и рекетирање приватника и бизнисмена, ТИ БиХ је поднио тужбу за клевету против овог листа. Ова тужба је резултирала првостепеном пресудом Основног суда у Бањалуци у којој се јасно наводи да су тврдње Гласа Српске биле неистините и без икаквих доказа. У пресуди, Суд такође наводи да неистине које су изнесене у чланцима Гласа Српске могу утицати на мишљење јавности, те на нарушавање угледа запослених у ТИ БиХ.
Само седам дана након доношења пресуде, Глас Српске поново је изнио исте тврдње, очигледно не марећи нити за одлуку Суда, нити за истинитост информација које се износе у јавност. Наиме, у издању од 15.03.2012., у чланку под насловом „Убио се власник пумпи Парма тренд“, Глас Српске поново износи тврдње о ТИ БиХ као наводној групи рекеташа која је уцјењивала покојног власника Парма тренда. Овај пут Глас Српске је отишао и корак даље, с обзиром на то да се бескрупулозно користи смртним случајем и трагедијом једне породице како би напао и дискредитовао организацију која све своје напоре улаже управо на борбу против корупције.
Уређивачка политика Гласа Српске, показатељ је да се у Републици Српској још увијек не поштују принципи објективног новинарства, као ни Кодекс за штампу, док се у исто вријеме оваквим написима нарушавају основна људска права кроз организоване хајке на појединце и организације. С обзиром на то да су Независне Новине пренијеле на исти начин тврдње Гласа Српске, ТИ БиХ страхује од поновне хајке која је 2008. довела да позивања на линч, што је приморало ТИ БиХ да на неко вријеме затвори своје канцеларије због страха за сигурност запослених.
У пресуди Основног суда наведено је да, ширећи информације за које немају доказе и означавајући некога криминалном групом, „средства јавног информисања не могу преузимати улогу кривичних судова“. Управа и уредништво Гласа Српске су очигледно ипак одлучили поставити се изнад судова, те судити другима без допуштања да се њима суди.