Тегелтија: СДС свјестан да није испунио обећања

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија изјавио је да је, годину дана након локалних избора, СДС свјестан да је у већини општина само направио проблеме веће него што су их имале прије него што је у њима преузео власт . Сада, истиче Тегелтија,СДС све то жели пребацити на Владу Српске, иако она с проблемом финансија […]

недеља, децембар 29, 2013 / 22:50

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија изјавио је да је, годину дана након локалних избора, СДС свјестан да је у већини општина само направио проблеме веће него што су их имале прије него што је у њима преузео власт .

Сада, истиче Тегелтија,СДС све то жели пребацити на Владу Српске, иако она с проблемом финансија већине тих општина нема ништа заједничко.

Он је рекао да су финансијски проблеми локалних заједница резултат, прије свега, неодговорних политика појединих начелника и додао да је очигледно да је СДС свјестан својих обећања о томе да ће ријешити све потешкоће у локалним заједницама након избора 2012. године, а која није испунио.

Замјеник предсједника СДС-а Предраг Ковач оцијенио је да понашање и поступци власти Српске доводе у питање функционисање локалних заједница, наводећи да се прикупљени новац од ПДВ-а не распоређује равномјерно.



0 КОМЕНТАРА

  1. Poslednji u nizu primjera nepotizma u RS je odluka Vlade Republike Srpske da u Upravni odbor Javne ustanove Centar za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju „Budućnost“ iz Derventa postavi djecu funkcionera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
    U Upravni odbor tako su imenovani Davor Simić, sin načelnika Opštine Derventa; Ivona Nović, kćerka Novaka Novića, načelnika Odjeljenja za opštu upravu u Opštini Derventa i Nikola Ružičić, sin Grozdana Ružičića, direktora Komunalnog preduzeća Komunalac iz Dervente.
    Ovakvu odluku Vlada RS je donijela na sjednici održanoj 28. avgusta, a rješenje o imenovanju je potpisala je premijerka Željka Cvijanović. Zanimljivo je da Simić, Novićeva i Ružičić već imaju posao i primaju plate kao budžetski korisnici, odnosno uposlenici u javnim preduzećima.
    Zet člana Predsjedništva BiH i predsjednika Izvršnog odbora SNSD-a Nebojše Radmanovića Danilo Petrović, koji je godinama bio savjetnik u kabineta svoga punca. Petrović je od prošle godine i suvlasnik privatne hidroelektrane Žiraja kod Teslića. Petrovićeva majka (Radmanovićeva prija) je Seka Kuzmanović, direktorica Elektrokrajine, koja kupuje struju od malih hidroelektrana u RS, pa tako i od svog sina.
    Sanja Radojičić, supruga predsjednika Narodne skupštine RS Igora Radojičića, pomoćnica ministra financija u Vladi RS, dok je Aleksandar Cvijanović, muž premijerke Željke Cvijanović, na čelu Zavoda za izgradnju Banjaluka.
    Ministar finansija BiH Nikola Špirić je svog sina Aleksandra je udomio na mjesto povog sekretara Ambasade BiH u Srbiji, dok je Dušanka Majkić, poslanik SNSD u parlamentu BiH, svog sina Dejana smjestila u Poresku upravu RS.
    Duška Tegeltija, supruga Zorana Tegeltije, ministra finansija u Vladi RS, je pomoćnica ministra trgovine i turizma u Vladi RS. Tegeltija je izašao u susret svojoj partijskoj drugarici Radmili Stojinić, koja je poslanik u parlamentu RS, i njenu kćerku Maju zaposlio kao svog pomoćnika.
    Džerard Selman, predsjednik Ustavnog suda RS, je zaposlio suprugu u Pošte RS, sestru i svastiku u Fond zdravstva RS, a kćerku u Ministarstvo za ekonomske odnose u Vladi RS.
    Ranko Škrbić, bivši ministar zdravlja RS, nakon što je potpuno devastirao zdravstvo u RS, je zahvaljujući kumstvu sa Miloradom Dodikom nagrađen ambasadorskim mjestom u Beogradu.
    Dodikova kćerka Gorica bila šefica kabineta Željke Cvijanović, u vrijeme dok je sadašnja premijerka bila ministarka za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.
    Svoje mjesto u galeriji primjera nepotizma SNSD-a svakako zauzima i direktorka Investiciono-razvojne banke RS Snježana Vujnić, koja je u ovu banku zaposlila 20 ljudi, mahom rodbinu i zemljake iz Šipova.
    Na mjesto rukovodioca u IRB-u zaposlila je i svog sina Marka, iako mlađani Vujnić nije imao dana radnog iskustva. Odmah nakon toga ga je imenovala i u UO „Aura osiguranja“, čije je akcije IRB otkupio u iznosu od 2 miliona KM.

  2. Ово је још један биједни покушај ПДП-а да скрене пажњу с чињенице да немају никакву визију.

    Тегелтијина жена радила прије њега у том неком министарству.

    Шкрбић јесте кум, али је и доктор наука и професор на факултету.

    Радојичићева жена имала јачи посао у Управи за индиректно, и овамо прошла на конкурсу.

    А ПДП након што је продавао банке за 1ЕУР свако мало осване нечија жена тамо, нису запошљавали жене у Владу јер су тада биле мале плате.

  3. Ma opozicija je zaboravila šta to znači rad. Pouvaljivali se za vrijeme svog mandata, pozapošljavli i domaće životinje po opštinama i državnim preduzećima i sad nama drže slovo.

    20 godina imaju iste ljude, nemaju skoro ni jednog stručnjaka u svojim redovima sve sami palamudi.

    Rezultate nisu imali ni kada su bili na vlasti a kamo li sada.
    Ulaganje opozicije u studente 0 KM,
    Stara devizna štednja 0 KM,
    Infrastruktura i putevi 0 KM,
    Zapošljavanje 0 KM.

    Ali im je zato išla prodaja firmi 860 firmi za 20 miliona. A svaka je poslije mašine prodala u staro gvoždje(u prosjeku se zaradilo po 1-2 miliona) i svi radnici na ulice.

    Cijeli bankarski sektor prodali za 1KM SDS i PDP. A samo kristal banka je procjenjena prije toga na 2.5 miliona.

    I kažu ljudi teško nam je. Kako neće kad smo vladavinu SDS-a i PDP-a preživjeli teže nego rat u ekonomskom smislu.

  4. @dragoslav.račić
    O tvojoj pameti govori to što si „Siguran“ u nešto o čemu pojma nemaš niti ikakvih podataka niti znaš šta i kako.

    I ja mogu govoriti tebi da si plaćen od strane SDS-a zato što imaš drugačije mišljenje ali to ne radim jer naravno iz moje pozicije to nije moguće otkriti.
    Bolje misli kako da dočekaš bolje sutra nego što bezveze pričaš.

  5. dadobl
    Sretne ti rane junače! hahahaha
    Kako te nije sramota opet ovde komentarisati lažove jedan?
    Ranjenik u oklopnoj jedinici, a ne zna ko je goran sivac?!
    Fuj kako mi se gadite vi snsd-ovska govna, smradovi jedni lažljivi!
    Kako reče jedan čovjek ovde, snsd je kontejner za ljudski otpad! dadobl, squallp,petar pecija, vito…to svakodnevno potvrđuju!

  6. Хехее…на шта се овај морални патуљак, дебил тегелтија вади, па погледај бједниче колико си смањио издвајања за локалне заједнице иако си повећао свој буџет, преко 2 милијарде?

    Па пичка ти материна, од којих то пара мислиш да се финансирају општине, зар нисте тражили сад да оне отпишу дуговања вашег полуприватног предузећа шуме српске?

    Кога ви то стално замајавате, докле ће вам то бити изговор?
    Нама су за егзистенцију битније локалне заједнице, него ви смрадови, ви подјелите себи плате и премије, чак и тринаесту, покупујете најновија аута, а остало распоредите како коме стигне, а некима ништа не преостане?

  7. Теслић

    Из Економско-социјалне компоненте на територији општине Теслић издвојено је и 1.000.217 КМ за стамбено збрињавање породица погинулих бораца и ратних војних инвалида од прве до четврте категорије, за инфраструктуру у избјегличким и повратничким насељима, те набавку минибусева за основне школе и стабилизацију функционисања локалних заједница угрожених природним непогодама.

    По пројекту „Водовод и канализација Републике Српске“ са општином Теслић потписан је супсидијарни споразум о преносу кредитних средстава Европске инвестиционе банке /ЕИБ/ у износу од 9.084.758 КМ за реализацију Пројекта проширења водоводне мреже, унапређења водоснабдијевања, каналисања и пречишћавања отпадних вода.

    Из средстава Привредно-развојне компоненте Развојног програма Републике Српске, путем Инвестиционо-развојне банке Републике Српске пласирано је укупно 33.084.369 КМ од чега се 31.567.841 КМ /95,4 одсто/ односи на кредитне пласмане, док се на пласмане у ХоВ односи 1.516.528 КМ /4,6 одсто/.

    Буџетска подршка у периоду 2006.-2012. година – подстицаји Министарства индустрије, енергетике и рударства, на територији општине Теслић износе 5.738.081 КМ.

  8. Добој

    Влада Републике Српске је из средстава економско-социјалне компоненте Развојног програма Републике Српске за пројекте који се реализују на територији града Добој одобрила 6.470.238 КМ, док одобрена и уложена средства из ове компоненте износе 2.492.648 КМ.

    Ту спадају пројекти стамбеног збрињавања породица погинулих бораца, санација и опремање институција основног и средњег образовања, те инфраструктура у избјегличким и повратничким насељима.

    Из средстава привредно-развојне компоненте Развојног програма Републике Српске, посредством Инвестиционо-развојне банке Републике Српске пласирано је укупно 34.087.899 КМ.

    Укупна улагања Министарства просвјете и културе у град Добој износила су 1.105.237,21 КМ, док је Министарство здравља за Општу болницу издвојило 10.963.992,11, Дом здравља 539.905,00 и Центар за хемодијализу 17.090.708,11.

  9. Бијељина

    Укупно уложена средства у општину су 396.900.739 КМ, од чега :

    • ЕСК РПРС (на подручју града): 9.478.931КМ;
    – пројекат „Друга дионица обилазног пута града Бијељине (од раскрснице Бијељина-Брчко до раскрснице Бијељина-Тузла и изградња саобраћајнице Аризона)“ – 4.444.788,51 КМ;
    – пројекат „Реконструкција и адаптација касарне Голо Брдо у Окружни затвор Бијељина“ – 1.607.061,96 КМ;
    – пројекат „Реконструкција Основног и Окружног суда и Окружног тужилаштва у Бијељини“ – 1.410.903,87 КМ;
    – пројекат „Доградња подручне школе у Патковачи и реконструкција централне школе Јован Дучић Бијељина“ – 578.369,14 КМ;
    – пројекат “Адаптација Основне школе Петар Кочић Бродац (општина Бијељина) и фискултурне сале при школи“- 161.278,19 КМ;
    – пројекат „Адаптација и реконструкција постојећег објекта ОШ Свети Сава Бијељина“- 238.856,54 КМ;
    – пројекат „Адаптација фискултурне сале Пољопривредне и Медицинске школе Бијељина“ – 90.927,95 КМ;
    – пројекат „Изградња постројења за централно гријање за потребе Дома ученика Бијељина“- 50.000,00 КМ;
    – пројекат „Суфинансирање пројекта за завршетак изградње моста на ријеци Сави у Рачи и приступних путева на страни Републике Српске“ – 896.745,16 КМ;

    • ЕСК РПРС (пројекти на подручју више општина): 3.446.470 КМ;

    • ПРК РПРС (пласмани ИРБРС по кредитним линијама и улагања у ХОВ): 112.068.984 КМ од чега се 93.378.984 КМ (83,3%) односи на кредитне пласмане, а 18.690.000 КМ (16,7%) на пласмане у ХоВ;

    • Улагања из буџетских средстава са позиције Јавне инвестиције 242.950 КМ:
    – у 2008. години укупно 200.000,00 KM за пројекат “Обиљежавање пловног пута ријеке Саве“
    – у 2012. години укупно 42.950,32 KM у сквиру пројекта “Капиталне инвестиције за институције основног образовања“

    • Улагања у инвестиције и буџетска подршка министарстава у периоду 2008-2012. година: 150.612.617 КМ;

    • Улагања страних кредитних и донаторских средстава: 121.050.787 КМ.

    • Буџет и кредитна задуженост општине

    • Од планираног буџетског оквира за 2012. годину у износу од 57.993.802 КМ остварени су приходи и примици од нефинансијске имовине у износу од 39.876.641 КМ а расходи,

    • издаци за нефинансијску имовину у износу од 51.920.638 КМ, тако да је дефицит износио 12.043.997 КМ,

    • послије примитка од финансијске имовине (27.725 КМ) и реализације кредита (реализован је кредит од 4.900.000 КМ, а отплата кредита је 2.951.049 КМ) непокривени дефицит је 10.067.321 КМ.

    • Планирани буџетски оквир за 2013. годину износи 52.975.118 КМ.

    • На основу достављеног извјештаја о задужењу код домаћих банака на дан 31.05.2013. године град Бијељина је исказао укупно задужење од 59.715.555 КМ (главница 46.000.000 КМ), док остатак дуга износи 42.902.941 KM (главница 35.833.338 КМ). Проценат задужености Града Бијељина је 13,15%.

    Град Бијељина убраја се у развијене јединице локалне самоуправе.

    На подручју града Бијељина живи 109.167 становника или 7,6% од укупног броја становника Републике Српске (1.429.668).

Оставите одговор