Тегелтија: Размишљамо о порезу за богате

Власти Републике Српске интезивно размишљају о увођењу прогресивне стопе пореза, која подразумијева веће опорезивање богатих, изјавио је министар финансија РС, Зоран Тегелтија. "То ћемо урадити након што измијенимо Закон о раду РС", изјавио је Тегелтија за бањалучки портал Капитал. Он сматра да би до измјена овог закона могло доћи већ ове године, додајући да је […]

петак, април 5, 2013 / 17:03

Власти Републике Српске интезивно размишљају о увођењу прогресивне стопе пореза, која подразумијева веће опорезивање богатих, изјавио је министар финансија РС, Зоран Тегелтија.

"То ћемо урадити након што измијенимо Закон о раду РС", изјавио је Тегелтија за бањалучки портал Капитал.

Он сматра да би до измјена овог закона могло доћи већ ове године, додајући да је за сада рано говорити о висинама стопа пореза којим би се створио предуслов за праведнији порески систем.

"Један сам од оних који сматрају да треба да постоји прогресивна стопа. Међутим, свако увођење ове прогресивне стопе неће дати ефекте док не измијенимо Закон о раду и не будемо уговарали бруто плате. Тада ће се држава опредјељивати да ли ће давати шансе пословној заједници или запосленим радницима", казао је Тегелтија.

Када би сада увели прогресивну стопу, сматра он, цио терет би пао на јавни сектор и дио финансијског сектора, који већ има уговорене бруто плате.

"Када уведемо прогресивну стопу пореза на доходак, она ће ићи на терет онога ко прима већу плату. Рецимо, ако имам 3.000 марака плату, мени је свеједно која је то стопа ако пада на терет послодавца, али свугдје у свијету, када говорите о бруто плати, порез пада на терет запосленог", објаснио је Тегелтија.

Прогресивне стопе пореза одавно су пракса у Европи, а њихов циљ је да држава вишом стопом пореза опорезује оне који зарађују много више од просјечних грађана.

Портал Капитал наводи да је питање колико у РС уопште има богатих грађана чије би зараде могле да подлијежу прогресивним стопама опорезивања, наводећи да вјероватно ни Пореска управа нема тачне податке, јер су и најбогатији често у својим компанијама пријављени на просјечну плату.

Пореска управа РС до сада је објавила само податак да је 2011. године највеће пријављено мјесечно примање било 220.249 КМ (око 111 хиљада евра) и да га је добио запослени у једној микрокредитној организацији.

Друго највеће мјесечно примање у РС било је близу 50 хиљада евра и исплаћено је једној особи у банкарском сектору.

Непостојање прецизних података о броју имућних грађана у РС, економски аналитичари сматрају првом препреком за увођење прогресивне стопе пореза.

"Земља је у кризи. Међутим, очигледно је да у РС постоји слој грађана који има знатно виша примања од већине становништва. Земље у окружењу и чланице ЕУ већ одавно примјењују прогресивне пореске стопе на доходак, екстрапрофит, капитал и имовину и сматрам да би и код нас требало размишљати у овом правцу", изјавио је за Капитал економски аналитичар Зоран Павловић.

Он, међутим, указује да "треба имати на уму да велики дио државне администрације има виша примања од просјека, па је могуће да би доношењем таквог закона могли упасти у замку, односно да терет оваквог опорезивања падне на државни буџет".



0 КОМЕНТАРА

  1. Упрати ли ко синоћ на вијестима летак који кружи Кипром упућен тзв.богатунима!?
    Отприлике овако:
    „Прво им ударити на унуке, па на дјецу, а њих оставити за крај да мало и они пате и осјете бол“…

Оставите одговор