Пошто смо ћирилицу спасили: Српска и Србија, усклађују заједничку језичку политику

Министар културе Србије Никола Селаковић и чланови Савета за српски језик на данашњој сједници тог тијела у Београду договорили су одржавање заједничке сједнице савјета за српски језик Србије и Републике Српске у Тршићу.


Лажи, незнање и обмане су основни проблеми српске ћирилице у Србији

Институционални државни и лингвистички врх треба да јасно саопште истину да хрватска национална латиница (гајица) није (опште)српско писмо и да у свету не постоји регистрација појма "српски језик и латиница", него "српски језик и ћирилица", те да се стога још од 1992. године свака српска књига које се данас објави на хрватској латиници "књижи" у хрватску културну баштину


Немања Видић: Заштита ћирилице неће угрозити латиницу, већ је ћирилица  законом потпуно отписана

Глас Српске дана 06.08.2021. године објављује текст Ведране Кулага Симић под насловом "Заштита ћирилице неће угрозити латиницу". Текстом се образлаже мишљење проф. др Срете Танасића да конституивност и друга два народа може отежати пут до усвајања закона о језику и писму у Српској. Камо среће да овакав закон никад није донесен.


На данашњи дан умро Александар Белић

Српски лингвиста Александар Белић /1876-1960/, професор Универзитета у Београду, предсједник Српске краљевске академије од 1937. до 1960. и члан свих словенских академија, умро је 26. фебруара 1960. године.



Дани(ј)ел Симић: Закон о језику и писму са посебним потребама

Закон о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличког писма потпуно је непотребан документ. Да је било воље, све што се прописује и очекује од примјене новог закона могло се постићи у постојећим оквирима.


Неексклузивно: Шта пише у закону о употреби и заштити језика српског народа и ћириличког писма

Између осталог: Новчаном казном од 1.000 КМ до 5.000 КМ казниће се за прекршај орган, организација и друго правно лице уколико приликом коришћења ћириличког писма у правном промету поступа супротно члану 8. овог закона.



Ковачевић: Посљедњи воз за спас српског писма

Члан Одбора за стандардизацију српског језика Милош Ковачевић оцијенио је да је посљедњи тренутак за дјеловање, да би српски језик и ћирилица опет у српском народу имали статус који заслужују и да би "били на понос, а не на срамоту онима који их употребљавају".


Од образовање је у надлежности ентитета: До не шаљемо дјецу у школу, јер у књижици не пише "босански" језик

Према творбеним правилима српског језика од «српски народ» изводи се еквивалентан назив «српски језик», од «хрватски народ» изводи се еквивалентан назив «хрватски језик», а од «бошњачки народ» могуће је једино извести назив «бошњачки језик».


Вучић предао Додику Закон о српском језику и писму: Азбуковаскрсеније 15.09.2021?

Предсједник Србије Александар Вучић предао је данас у Београду српском члану Предсједништва БиХ Милораду Додику преднацрт закона о заштити српског језика и ћириличног писма који би требало да усвоје скупштине Србије и Републике Српске на Дан националног јединства 15. септембра.