Свијет очаран магијом цртаног Тесле

Филм Тесла и фењерџија (Tesla & The Lamplighter), анимирано остварење које потписује тим аутора из Србије, на сајту "Кикстартер" прикупио је новчану подршку људи из цијелог свијета, знатно већу него што је очекивано. Почетак је двадесетог вијека и један велики сан је уништен – сан научника и проналазача Николе Тесле о свјетском бежичном систему. Вртоглави […]

уторак, новембар 12, 2013 / 22:00

Филм Тесла и фењерџија (Tesla & The Lamplighter), анимирано остварење које потписује тим аутора из Србије, на сајту "Кикстартер" прикупио је новчану подршку људи из цијелог свијета, знатно већу него што је очекивано.

Почетак је двадесетог вијека и један велики сан је уништен – сан научника и проналазача Николе Тесле о свјетском бежичном систему. Вртоглави пад генијалног ума доводи до тога да Тесла у потпуној беспарици бива приморан да се бави “тривијалним” пословима, постављајући између осталог и освјетељење у једној радњи у Њујорку.

“То је биографски део филма. Даље се све претвара у једну музичку надреалну бајку испричану кроз очи девојчице која пали уличне светиљке, а која у Тесли види великог чаробњака”, објашњава за Б92 Бранислав Бркић, аутор анимираног филма “Тесла и фењерџија”. Ово остварење представљено је прошлог месеца на сајту “Кикстартер”, гдје је од људи из цијелог свијета сакупило новчану подршку за реализацију. До краја задатог рока остало је свега неколико дана, али је Бркић већ сада задовољан, јер је прича о Тесли овим путем прикупила више новца него што је било планирано на почетку акције..

Иза филма, открива Бркић, стоји мали независни тим заљубљеника у 3Д анимацију и филм, који су окупљени са намјером да испричају причу о Тесла на другачији начин, али у високим свјетским стандардима. Основни тим који је радио на првом дијелу, осим Бркића, чине: Иван Чолић, Марко Ковачевић, Софија Ђукић и Драган Ћалина, аутор музике за трејлер.

“Дуго сам тражио неки детаљ у Теслиној биографији који би сликовито описивао његов вртоглави професионални успон и пад. Када сам у књизи Бранимира Јовановића прочитао да је Тесла постављао светло у некој радњи, остао сам фасциниран сценом која је сликовито описивала Теслин пад”, казао је Бркић.

“Осим тога, требало је некако приказати надреални доживљај научног открића када се Тесла врати свом стваралачком путу. Зато сам се поиграо појмом вибрације, који је један од централних појмова у Теслином раду. Уместо електричних вибрација, поставио сам музичке, тако да ће Тесла у филму ‘свирати’ о својим проналасцима”, објашњава аутор.

Израда краткометражног анимираног остварења није нимало једноставна, па су Бркић и његови сарадници одлучили да окушају срећу на “Кикстартеру”, сајту путем ког заинтересовани могу новчано да подрже пројекте у које вјерују.

“Многи независни уметници данас на тај начин долазе до средстава, тако да то није нека тајна. Једино што није тако лако остварива као што изгледа, нарочито за неког из наших крајева”, наводи Бркић. “Кампања је припремана неких месец и по, до два месеца, са разним изменама. На крају смо поставили минималан износ као први циљ јер нисмо знали да ли ће ишта бити од тога. Слични пројекти углавном постављају и по десет пута веће суме као циљ. Али пошто је ово наш први покушај, ишли смо на то да покријемо само основни трошак који ће нам колико – толико омогућити да завршимо филм.”

Међутим, умјесто задатих 6.500 долара, колико је било потребно за прву верзију филма, Тесла је тренутно прикупио више од 17.000 долара. За сваког од донатора приређени су и симоблични поклони, у зависности од тога колики је износ новца уложен, а сва преостала прикупљена средства планирају да уложе у што виши ниво продукције филма.

“Моћи ћемо да проширимо тим и можда да обновимо један део опреме. Битно је и да имамо средства за покривање што већег броја фестивала. Осим тога, припремамо се и за следећи озбиљнији пројекат, који подразумева много веће улагање”, објашњава Бркић.

Према подацима којима располажу, новац је уложило много људи из Србије, али и из иностранства. Стигла је и подршка из различитих крајева Европе, САД, Канаде… Све су то, сматра Бркић, или Теслини фанови, или већ стари улагачи на “Кикстартеру”.

“Искрено, пошто смо знали да је Теслина заједница на ‘Кицкстартеру’ бројна, очекивали смо највише улагача са самог сајта. Испоставило са да је први циљ углавном скупљен преко наших људи захваљујући размењивању линкова на Фејсбуку. Овом приликом се и захваљујемо свим тим дивним људима који су нам заједничким снагама указали подршку од првог дана.”

Погледајте инфографику која је Теслу вратила у жижу

Када буде завршен, филм “Тесла и фењерџија” биће приказиван на бројним фестивалима, а за домаћу публику Бркић и његови сарадници припремају премијеру. Уколико се укажу повољни услови, у плану је и шира дистрибуција, а за сада постоји већ неколико понуда.

Ипак, Бркић додаје како је за сада најважније да се концентришу на велики посао који их очекује, завршавање цjелокупног филма. Ипак није нимало лако приказати Теслу који је, упркос стрмоглавим професионалним падовима, увијек налазио снаге да остане вјеран свом сну и настави да ствара.

Упитан да објасни све већу популарност овог генија, Бркић каже:

“Тесла је у Србији увек био популаран. Ја сам се играо у Теслиној улици, живео у насељу Тесла, ишао у Теслину школу, летео са Теслиног аеродрома… Тесла је овде увек био култни лик. Мислим да је право питање – зашто Тесла постаје популаран у свету? Немам неке специјалне информације, али мислим да је Тесла постао нешто као ‘геек’ херој, лик који резонује са младим генерацијама које пркосе великом корпорацијама својим малим пројектима, који се брзо шире захваљујући модерним средствима комуникације. Зато наш циљ и јесте да укажемо на Теслу, пре свега младима, у нади да ће наћи у њему инспирацију, чиме год се бавили.”



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор