Сутра пресуда јужноафричком параолимпијцу Писторијусу

Да ли је славни параолимпијац с предумишљајем убио своју дјевојку Риву Стинкамп након свађе у раним сатима Валентинова или је искрено помислио да му се у клозету закључао провалник и запуцао мислећи да је угрожен? На та ће кључна питања у четвртак одговорити судија Токозиле Масипа и објавом пресуде закључити вишемјесечно потресно и медијски силно […]

среда, септембар 10, 2014 / 17:17

Да ли је славни параолимпијац с предумишљајем убио своју дјевојку Риву Стинкамп након свађе у раним сатима Валентинова или је искрено помислио да му се у клозету закључао провалник и запуцао мислећи да је угрожен?

На та ће кључна питања у четвртак одговорити судија Токозиле Масипа и објавом пресуде закључити вишемјесечно потресно и медијски силно експонирано суђење јужноафричком ‘Блејд Ранеру’.

Тај ће 27-годишњак на високом суду у Преторији сазнати хоће ли у затвор на дуже вријеме, можда и до краја живота, или ће остати слободан. Судбина му је у рукама 66-годишње Токозиле Матилде Масипе, бивше социјалне раднице и новинарке, тек друге црнкиње именоване за судију високог суда.

Пошто Јужна Африка нема поротнички систем (укинут је за вријеме апартхејда због расних предрасуда поротника), одлука је само на њој, а она је током суђења открила врло мало о томе што мисли о свједочењима и доказима, па се ријетко који аналитичар усуђује прогнозирати на коју ће страну пресуда.

Суђење је трајало пет мјесеци и завршило је с 4.000 страница транскрипта. И судионицима и посматрачима било је драматично и срцепарајуће. Медијима је било сензационално. Писториус је у своју обрану свједочио цијелу седмицу, на тренутке ридао и суочен с неким доказима и повраћао. Мајка Риве Стинкамп напустила је судницу кад су се експлицитно износили докази о озљедама њезине вољене кћери.

Параолимпијац је суочен с четири оптужбе за убиство и посједовање оружја. Оптужница за убиство је компликована. Масипа треба одлучити ради ли се о убиству с предумишљајем, убиству без предумишљаја или убисву из нехата.

Ако је судија увјерена да је Писториус знао да пуца на Стинкамп, она ће га судити за убисво и одлучити ког степена. Убиство с предумишљајем носи обавезну доживотну казну затвора и могућност условног помиловања тек након 25 година. За убиство другог степена максимална је казна дискрецијско право суда.

Осуда за убиство из нехата могућа је ако Масипа пресуди да је Писториус с разлогом мислио да му је кући провалник, али да је претјерао у реакцији безобзирно и немарно пуцајући кроз затворена врата. У том случају максимална прописана казна је 15 година затвора.

Ако је судију успио увјерити да је пуцао из угрозе, Писториус би могао на слободу. На суђењу се појавило неколико противрјечних исказа. Једно од њих је и јесу ли се Писториус и Стинкамп свађали прије пуцњаве. Једна комшиница је рекла да је прије пуцњаве чула жучљиву расправу, друга каже да није.

Он тврди да су провели мирну вече и заједно отишли на починак. Тврди да је у ноћи чуо буку, помислио да се ради о провали и зграбио пиштољ испод јастука, али није примијетио да му дјевојка није у постељи. Форензичари су пак утврдили да је Стинкамп у заходу била у одјећи за излазак и да је имала мобител.

Тужитељ Гери Нел у својој је завршној ријечи у августу рекао да у ономе што је Писториус изложио суду нема "зрна истине". Друго је важно правно питање је ли Писториус пуцао да убије. Тужитељство сматра да јест јер су четири пуцња била "блиско груписана".

С друге стране, Писториусов адвокат Бери Роукс рекао је у завршној ријечи да је његов брањеник пуцао рефлексивно јер су психолошки докази показали да има израженије реакције у кризним ситуацијама пошто је природно изложен опасности због своје хендикепираности.

Ријетки јужноафрички стручњаци који желе нагађати о пресуди мисле да она вјеројатно неће бити ни убиство с предумишљајем нити ће Писториус на слободу.

-Очекујем да ће пресуда бити или убиство другог степена или убиство из нехата. У ходницима се прича да ће Писториус добити између осам и 12 година – рекао је за Стивен Тусон, професор казненог права на универзитету у Јоханнесбургу.

С обзиром на јужноафрички правни систем, очи су упрте у судију Масипу (66) која је одрасла с деветеро браће и сестара у Совету, симболичном средишту борбе против апартхејда. Социјални рад је дипломирала 1974., а потом је радила као новинарка црне хронике откривајући неправде правног система у расно дискриминисаној држави и била ухапшена због учешћа на демонстрацијама за слободу штампе. То ју је потакнуло да упише правни факултет, чију је диплому стекла 1990., у својој 43. години. Осам година послије именована је у врховни суд. Колеге је описују као помало резервисану, али праведну.

Мјесни медији задњих дана истичу двије њене пресуде, покушавајући указати да је посебно осјетљива на злочине над женама. Мушкарца који је током три провале силовао три домаћице казнила је с 252 године затвора, рекавши да је ‘жене напао у свјетости њиховог дома, у којем су мислиле да су сигурне’. Полицајца који је убио супругу након бракоразводне парнице казнила је доживотним затвором. ‘Заслужујете то јер нисте заштитник него убица’, рекла му је.

Каква год била пресуда у четвртак, биће то завршетак јужноафричког суђења стољећа – у којем је национална икона, међународна спортска звијезда, модел тријумфа над тјелесним хендикепом оптужен да се на Валентиново посвађао с дјевојком која је из страха побјегла у клозет и склупчала се око вц шоље, а он је погодио кроз затворена врата.



Оставите одговор