Супербол: Патриоти преотели титулу након преокрета

Њу Ингланд Петриотси савладали су Сијетл Сихоксе 28:24 у 49. Супербоулу и преотели им титулу шампона НФЛ лиге, послије великог преокрета у Аризони. Петриотси су губили десет поена разлике пред посљедњих 15 минута, али је Том Брејди са два тачдауна донио преокрет и четврти Супербоул Петриотсима у историји. Расел Вилсон је имао шансу да 20 […]

понедељак, фебруар 2, 2015 / 07:18

Њу Ингланд Петриотси савладали су Сијетл Сихоксе 28:24 у 49. Супербоулу и преотели им титулу шампона НФЛ лиге, послије великог преокрета у Аризони.

Петриотси су губили десет поена разлике пред посљедњих 15 минута, али је Том Брејди са два тачдауна донио преокрет и четврти Супербоул Петриотсима у историји.

Расел Вилсон је имао шансу да 20 секунди прије краја одбрани титулу Сихокса, али је руки Малком Батлер пресјекао његов пас на јард од енд-зоне. Брејди је логично изабран за МВП-ја Супербоула у Аризони.

"Никад нисмо сумњали један у другог. То је било најважније. Побиједили смо сјајан тим. Волим вас момци. Невјероватно је како је Малком Батлер одиграо као руки, невјероватно", рекао је Брејди.

Сва четири Супербоула Петси су освојили у овом вијеку предвођени управо 37-годишњим Брејдијем, који је постао тек један од тројице играча са четири титуле (Тери Бредшо, Џо Монтана).

Он је са 4ТД у Глендејлу оборио рекорд СБ који је са 12 држао управо његов дјечачки идол Монтана. Петси су славили послије десет година паузе и три пораза у финалима, након што су у четири године освојили прва три СБ. Посљедњи прије овога су освојили на истом мјесту у Глендејлу.

Сихокси су у Аризони умало поновили чудо из финала коференције, жонглерско хватање Џермејна Кирса у посљедњем минуту донијело је шампиону шансу да постигне тачдаун за побједу, али умјесто да 20 секунди прије краја, на пет јарди од енд-зоне, са три покушаја и правом на тајм-аут, лопту добије Маршон Линч, Расел Вилсон се одлучио за пас до Рикарда Локета који је пресјечен.

"Имао сам визију да ћу направили велики потез", рекао је херој 49 СБ Батлер, руки кога нико није желио на прошлогодишњем драфту.

Петриотси су кренули много боље, Брејди иако је бацио интерсепшн сарадњом са шесторицом рисивера је излудио корнербекове ривала, па Брендон ЛеФел постиже ТД.

Сихокси у првих 25 минута су само једном успЈели да освоје први даун, али чим је Расел Вилсон комплетирао први пас у 25. минуту, враћају се у игру. Прорадио је и Маршон Линч и изједначио трчањем.

УслИЈедио је спектакл у посЉедња два минута, прво Брејди у свом ритму уз помоћ Еделмана и Верина доводи Петсе у црвену зону, те проналази своју омиљену мету Роба Гронковског за нови тачдаун.

Иако је Сихоксима остало само 30 секунди до краја полувремена, то је било довољно Вилсону да са једним трчањем и два сјајна паса донесе изједначење. ТД је постигао анонимни Крис Метјуз, који до СБ није имао ниједно у хватање НФЛ каријери.

Агресивна одбрана Сихокса је у трећем периоду у потпуноси зауставила напад Петриотса, Блант није могао да освоји више од једног јарда по ношењу, док је Брејди тек сваки трећи пас успио да комплетира ка својим хватачима.

У међувремену, бацио је нови интерсепшн, Боби Вагнер је донио посјед Сихоксима, који "Звијер" Линч уводи у црвену зону, а Вилсон проналази усамљеног Дага Болдвина за тачдаун и десет поена предности пред посљедњи период.

Тада је на сцену ступио Том Брејди који сјајном сарадњом са Џулијаном Еделманом и Данијел Амендолом доноси два тачдауна и преокрет Петриотса. Сихокски су у посљедња два минута ипак стигли до шансе за побједу, али је Расел Вилсон 20 секунди прије краја бацио интерсепшн јард испред енд зоне.

Нема сумње да ће се наредних недеља сви питати да ли је ово била једна од историјски погрешних одлука, да ли је Вилсон требало да лопту препусти Маршону Линчу?