Суморно у Давосу, сем голих протеста

Европска дужничка криза доминирала је Свјетским економским форумом у швајцарском зимовалишту Давосу, али је први пут на дневни ред дошла и нарастајућа неједнакост између богатих и сиромашних на планети, највише захваљујући Арапском прољећу и протестима покрета "Окупирајмо”… Расположење на крају петодневног засиједања у Давосу више од 2.500 шефова држава и влада, као и директора најзначајнијих […]

понедељак, јануар 30, 2012 / 08:28

Европска дужничка криза доминирала је Свјетским економским форумом у швајцарском зимовалишту Давосу, али је први пут на дневни ред дошла и нарастајућа неједнакост између богатих и сиромашних на планети, највише захваљујући Арапском прољећу и протестима покрета "Окупирајмо”…

Расположење на крају петодневног засиједања у Давосу више од 2.500 шефова држава и влада, као и директора најзначајнијих пословних коорпорација било је суморно, нарочито када се ради о економским изгледима за 2012.

Агенција АП наводи да је много шампањца протекло тим швајцарским алпским скијашким центром, али атмосфера је ипак била „бљутава”, а „узаврели ентузијазам” неких претходних Свјетских економских форума је видно изостао.

Упркос умјереном оптимизму поводом последњих покушаја да се обузда криза у евро зони, ипак су остале бојазни да би нестабилност из Европе могла да се прелије и на остатак свијета.

Како наводи АП, није пронађен ни одговор на све већи јаз у неједнакости, мада су свјетски званичници дошли до закључка да економски раст мора да укључи и сиромашне, да је отварање нових радних мјеста од кључног значаја, а део било којег рјешења мора да буде доступност храни, здравственој заштити, образовању и становању што већег броја људи.

Баш пред почетак форума, Међународни монетарни фонд (ММФ) је објавио прогнозе за 2012, у којима је смањио свјетски раст на 3,3 одсто, са четири, колико је прогнозирао у септембру 2011, додајући да се очекује да ће Азија и даље остати мотор свјетског раста, са Кином која ће га предводити, док ће је у стопу пратити Индија и Индонезија.

Међу главним темама овогодишњег самита у Давосу биле су и бојазни да би Иран могао да развије нуклеарно наоружање, а било је неколико панела и о последицама Арапског пролећа, мада Сирији, у којој је према процјенама УН убијено више од 5.400 људи, није посвећена посебна пажња.

Форум су пратили и протести, чији циљ је био да се скрене пажња на незапосленост и сиромаштво, а припадници покрета „Окупирајмо…„ направили су испред Скупштине Давоса камп од иглоа – упозорење моћницима да би, ако не припазе, следеће године могли да спавају у снијегу.

У одвојеном протесту ухапшене су три Украјинке када су откриле груди, упркос хладноћи, и покушале да прескоче заштитну ограду око мjеста засиједања свјетских моћника. Оне су носиле транспаренте „Сиромашни због вас” и „Гангстерска журка у Давосу”.

Ове године су на форум први пут били позвани и млади лидери до 30 година, како би покушали да скрену пажњу на теме важне за њихову генерацију, која ће ускоро преузети кормило свjетске политике и економије, како указује АП.

Међу 60 младих лидера била је и Челси Клинтон, ћерка бившег предсjедника САД Била Клинтона и садашње државне секретарке Хилари, која је била модератор расправе о филантропији.



0 КОМЕНТАРА

  1. Апсурд је да ова гангстерска дружина из Давоса самоумишљено предводи свијет у изласку из кризе, а заправо они су га и увели у ту кризу!?

    Колико се мени чини, само оне паметне земље ће из овог сконтати да је једини рационалан пут изласка из кризе производња оружја и хране, и јено и друго биће неопходно у будућности! Бразил је тим програмом претекао умишљене французе са животним стандардом, док је код нас таква солуција одбачена због „евроинтеграција“ за коју су се наши политички слијепци примили ко мајмун на банану!

Оставите одговор