Суђење Караџићу одгођено за октобар

Расправно вијеће Хашког трибунала одлучило је да суђење бившем предсједнику Српске Радовану Караџићу буде настављено 28. октобра, умјесто крајем августа. Тиме је дјелимично усвојен захтјев одбране за вишемјесечну паузу ради припрема свједока, саопштио је суд у Хагу. Караџић, који се брани сам, затражио је да процес буде прекинут на четири до шест мјесеци, пошто је […]

понедељак, август 5, 2013 / 16:02

Расправно вијеће Хашког трибунала одлучило је да суђење бившем предсједнику Српске Радовану Караџићу буде настављено 28. октобра, умјесто крајем августа.

Тиме је дјелимично усвојен захтјев одбране за вишемјесечну паузу ради припрема свједока, саопштио је суд у Хагу.

Караџић, који се брани сам, затражио је да процес буде прекинут на четири до шест мјесеци, пошто је жалбено вијеће Трибунала, средином јула, поништило првостепену пресуду којом је, на половини суђења, био ослобођен оптужбе за геноцид над Муслиманима и Хрватима у седам босанских општина, 1992.

Усвојивши жалбу тужилаштва, апелационо вијеће је у оптужницу против Караџића вратило тачку која га терети за геноцид над Муслиманима и Хрватима у општинама Братунац, Фоча, Кључ, Приједор, Сански Мост, Власеница и Зворник.

После те одлуке, Караџић је затражио да судије или издвоје поступак по тој тачки оптужнице или да му одобре додатно вријеме за припрему свједока одбране који би побијали оптужбу за геноцид у седам општина.

Вијеће предсједавајућег Огон Квона одбацило је захтјев за издвајање поступка, али је Караџићу одобрило још два мјесеца за припрему свједока.

Умјесто 28. августа, после љетње паузе у раду суда, како је раније било предвиђено, процес ће, по тој одлуци, бити настављен 28. октобра.

У одлуци вијеће прецизира да је Караџић до сада извео 173 свједока одбране и да је на њихове исказе утрошио 230 од 300 радних сати, колико му је одобрено за извођење доказа одбране.

Преосталих 10 тачака оптужнице терете Караџића за геноцид у Сребреници; прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање цивила у Сарајеву кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, 1992-95



Оставите одговор