Стратфор: Чувај се Срба и Руса и кад фудбал играју

На сајту "Викиликс" ове недеље појавили су се хаковани мејлови америчке обавјештајне компаније "Стратфор" у којима су неке од анализа посвећене Балкану. У дијелу у којем се помиње Србија посебан нагласак је стављен на однос Београда према Русији. "Руско-српски однос је посебно важан. Баш ме брига ако је у питању и њихова пријатељска фудбалска утакмица, […]

среда, фебруар 29, 2012 / 21:35

На сајту "Викиликс" ове недеље појавили су се хаковани мејлови америчке обавјештајне компаније "Стратфор" у којима су неке од анализа посвећене Балкану.

У дијелу у којем се помиње Србија посебан нагласак је стављен на однос Београда према Русији. "Руско-српски однос је посебно важан. Баш ме брига ако је у питању и њихова пријатељска фудбалска утакмица, ми морамо да знамо о томе", пише у мејлу послатом 21. јула 2009. године.

"Викиликс" је у понедељак почео да објављује Глобалне обавјештајне фајлове – више од пет милиона мејлова који су из сједишта "Стратфора" у Тексасу слати у периоду између јула 2004. и краја децембра 2011. године. До њих је "Викиликс" дошао уз помоћ хакера из организације "Анонимус", а у документу под називом "Евроазија" помињу се Србија и остале државе у региону.

"Безбједносна ситуација на Балкану је сложена и има више аспеката. Прво, ми морамо да држимо на оку било какве безбједносне проблеме у Босни. Било какав показатељ да етничке групе у Босни теже већој аутономији или да је насиље поново кренуло. Подјеле између Муслимана и Хрвата су поебно кључне. Морамо да будемо упозорени о свакој назнаци насиља везаног за фудбал, организовани криминал, било шта што може да се претвори у етнички мотивисане злочине. Босна је КЉУЧ овог региона", пише у "Стратфоровом" мејлу.

Остала безбједносна питања:

  • Срби на сјеверу Косова, могу да букну било када. Као и Албанци у Прешеву и муслимани у Санџаку
  • Пораст неонацистичког насиља, нарочито у Војводини против Мађара (Србија), у Хрватској (против Рома и Срба), као и антимањинско, насиље против Помака (муслимана) у Бугарској.
  • Протести, немири, синдикалне активности… Они нису организовани као у Западној Европи, али штрајк албанских рудара на Косову 80-их година на извјестан начин је запалио цијели регион.
  • Било какве неуобичајене радње исламских терористичких група у и ван региона.
  • Заплене дроге и оружја.

Затим слиједе Босна у којој, према "Стратфору", постоји велики уплив организованог криминала, што је уз руске везе чини двоструко важном, и на крају мејл помиње Албанију и Косово у којима треба обратити пажњу на активности албанске мафије.

Политичка питања:

  • Босна: Било какав расцјеп који би настао у Хрватско-муслиманској федерацији је кључан. Радикализација Републике Српске.
  • Политика унутар Србије: Унутрашња политика је веома конфузна, али ми морамо да будемо информисани о практично свему што се тамо дешава. Подјеле могу да укажу на нове савезе који могу да створе нове политичке партије и слично.

Међународни односи:

  • Македонија – проблем с Грчком…
  • Словенија – проблем с Хрватском…
  • Србија – односи са свима

Посебан нагласак је стављен на проблем организованог криминала, а амерички обавјештајни аналитичари наводе да је у вези са њим посебно важно пратити Хрватску, за коју наводе да има висок ниво организованог криминала, Македонију, а затим и Црну Гору која је обиљежена као држава у којој је све организовани криминал, укључујући и владу.

Руски потези на Балкану:

  • Треба обратити пажњу на било какве руске куповине енергетских компанија у региону;
  • Обратити пажњу ако Русија даје зајмове региону;
  • Било какви потези руских лидера/политичара/бизнисмена у региону.


0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор