Стезање каиша под Пресингом

Пресинг: Економска политика-стезање каиша, понедјељак 19.11. Нацрт буџета за идућу годину којим је предвиђено смањење плата у јавном сектору за 56 милиона марака и Економска политика тема су емисије Пресинг у којој су учествовали представници ресорних министарстава и синдиката у РС. "Економском политиком држава није заштитила раднике. Уштедама које су планиране требало би бити подстицаја […]

уторак, новембар 20, 2012 / 14:55

Пресинг: Економска политика-стезање каиша, понедјељак 19.11.

Нацрт буџета за идућу годину којим је предвиђено смањење плата у јавном сектору за 56 милиона марака и Економска политика тема су емисије Пресинг у којој су учествовали представници ресорних министарстава и синдиката у РС.

"Економском политиком држава није заштитила раднике. Уштедама које су планиране требало би бити подстицаја реалном сектору и стимулацији пољопривреде, али то се није десило, каже Ранка Мишић, предсједник Савеза Синдиката РС.

"Ми подржавамо реални сектор, за отварање смо нових радних мјеста, али познато нам је колико је новца отишло пропалим предузећима и гигантима. Ми јесмо за стабилност, ми смо за уштеде, али не на овакав начин како је предвиђено овим документима", каже Мишићева.

Она је поставила питање да ли се можда требало фокусирати на тезу како је уопште дошло до ситуације у којој се налазимо и шта се постигло ранијим смањивањима плата.

"Немојте да тражимо савезнике тамо гдје по природи ствари не постоје савези. Да ли сте ви из Владе спремни да признате гдје сте погријешили, односно да су ове рестрикције посљедице нечега екстерног које је ван ових простора. Да ли су министри спремни да упру прстом у онога који је правио грешке? У демократски земљама то је нормална појава“, истакла је Мишићева.

Предсједник Гранског синдиката Управе Томислав Врховац, навео је да се у сусједној Хрватској радници одричу регреса, зимнице и огрева које је влада у Српској радницима одузела прије пет године.

Предсједник Гранског синдиката радника унутрашњих послова Душко Јандрић навео је да је од предсједника Владе добио информацију да ће плате бити смањене и да до данас о томе није било никаквих преговора. Он истиче да су чланови синдиката у полицији анкетирани и да је 99 одсто њих незадовољно рестрикцијама због које су спремни на сваки облик синдикалне борбе.

Министар финансија РС, Зоран Телгетија је навео да је Синдикат први био упознат са Нацртом буџета и Економском политиком.

"Требамо имати увида да се ови документи усвајају у веома негативном макроекономском окружењу, а имамо и пад привредних активности.Стабиност и сигурност су то о чему морамо водити рачуна, а обавезни смо и исплатити инвалиднине за 65 хиљада лица.", каже министар Телгетија.

Навео је да у институцијама у којима су предвиђена смањења плата неће бити угрожено њихово функционисање.

Тегелтија је додао је да је РС могла и да повећа ПДВ као у Хрватској и Србији, али и то сигурно не би дало резултата.

Министар унутрашњих послова Станислав Чађо је рекао да су смањења плата и уштеде одговорност амбијента у којом живимо.

" Ми у МУП-у требамо по основу плата уштедјети 13 милиона марака, али то не значи да ће они са најнижим примањима бити угрожени"- каже министар Чађо.

Додао је да равномјерно треба подијелити терет стања у којем се земља налази.

Министар просвјете и културе Антон Касиповић је навео да овом Економском политиком одлучујемо о будућности РС иако је одлука о смањењу плата у просвјети веома тешка одлука.

Касиповић је запитао представнике Синдиката због чега су увјерења да се само они брину о платама радника.

„Наравно да Синдикат треба да штити права радника, али зар мислите да нама представља задовољство да некоме смањимо плате? И ми радимо са људима којима ће такође бити смањене плате. И министрима ће бити смањене плате, али да се разумијемо, то смањење од 10 одсто је минорно у односу на оне раднике који имају плату испод хиљаду марака. Ми такође дијелимо судбину тих људи и одговарамо за њихове послове и мотивацију“, истакао је министар Касиповић.

Он је додао да треба направити разлику између ситуације када су плате смањене и оне када их уопште нема.

„Уколико не нађемо праву формулу и потпуни омјер да у овој години утврдимо и буџет и економску политику, питање је о чему ћемо идуће године причати“, истакао је Касиповић.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите, Петар Ђокић, упитао је зашто се дигла толика прашина око смањења плата и зашто се прејудицира нешто што није коначан документ. Он наглашава да ће се и сутра о томе јавно расправљати, након чега ће бити донијета коначна одлука.

„Оно што нико неће да каже је да Република Српска није држава. Ми у својој руци немамо полугу којом можемо управљати и подешавати важне макроекономске утицаје које има држава. О томе треба да одлучује и Сарајево. Нико неће да каже на који начин треба да се раскалашеност у институцијама БиХ коначно прекине па да и они дијеле судбину ентитета“, рекао је Ђокић.



Оставите одговор