Стејт демартмент: Регион поштује вјерске слободе, али Србија забушава

Све земље настале распадом Југославије, осим Србије, генерално поштују вјерске слободе, а заштиту пружају и њихови закони и устав, оцијењено је у извјештају америчког Стате Департмента објављеном у понедјељак. У извјештају о вјерским слободама у свијету у 2011. години, Министарство вањских послова САД наводи да владе у Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији, Словенији […]

уторак, јул 31, 2012 / 13:43

Све земље настале распадом Југославије, осим Србије, генерално поштују вјерске слободе, а заштиту пружају и њихови закони и устав, оцијењено је у извјештају америчког Стате Департмента објављеном у понедјељак.

У извјештају о вјерским слободама у свијету у 2011. години, Министарство вањских послова САД наводи да владе у Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији, Словенији и Косову генерално поштују вјерске слободе и да је то право обезбијеђено и законима тих држава, али се за Србију констатује супротно.

У дијелу извјештаја америчког министарства о Србији, указује се да Србија не поштује вјерске слободе, јер их њен Устав и закони ограничавају, а и влада генерално у пракси не поштује вјерске слободе, јавља Бета.

Као примјер тог непоштивања наводи се и да порески закони у Србији омогућују поврат пореза на додату вриједност само регистрованим вјерским заједницама. Као примјер дискриминације је поменуто да је Влада Србије дозволила грчкој и руској православној цркви да слободно дјелују иако нису регистроване, а да истовремено није регистровала друге православне цркве, попут македонске и црногорске упркос томе што су оне покушале то да учине. Како даље наводи Стате Департмент, власти Србије континуирано одбијају да региструју Лигу баптиста, Покрет Харе Кришна, Пентекостну цркву и Протестанску евангелистичку цркву у Суботици.

Америчке власти констатују и да у Србији закон забрањује говор мржње, али да је код појединих конзервативних издавачких кућа и ултранационалистичких група могуће наћи антисемитску литературу.

За све земље регије каже се, међутим, да су забиљежени случајеви "друштвеног малтретирања и дискриминације" због вјерских увјерења.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ne vidim nista lose u ovome. Ruska i Grcka PC su nam bratske crkve a ove druge dvije koliko znam nemaju autokefalnost. A sto se tice baptista, pentakostne crkve i slicno, e samo jos nam i oni fale. Ako ne mogu da se registruju u Srbiji to znaci da im tu nije ni mjesto. Vi ameri mozete sebi priustiti i 50% devijantnih i nehriscanski orjentisanih gradjana, opet cete imati 100 miliona iole normalnih, ali mi ne mozemo dozvoliti da nam mesetare kojekakve nadricrkve i zloupotrebljavajuci vjerske slobode da vrse depravoslavizaciju srpskog naroda. Ili da skratim, jebe mi se sto oni ne mogu da se registruju.

Оставите одговор