Стечајни управник поднио кривичну пријаву због Фруктониног земљишта

Стечајни управник бањалучког предузећа "Фруктона” Душан Ковачевић поднио је Окружном тужилаштву Бањалука кривичну пријаву против Н. Н. лица због отуђења скоро 4,5 дунума земљишта "Фруктоне”, које се налази код Приједорске петље. Судски процеси воде се укупно за око 20 дунума земљишта “Фруктоне” на том потезу. Према документима који су у посједу “Гласа Српске” види се […]

уторак, октобар 30, 2012 / 15:50

Стечајни управник бањалучког предузећа "Фруктона” Душан Ковачевић поднио је Окружном тужилаштву Бањалука кривичну пријаву против Н. Н. лица због отуђења скоро 4,5 дунума земљишта "Фруктоне”, које се налази код Приједорске петље.

Судски процеси воде се укупно за око 20 дунума земљишта “Фруктоне” на том потезу.

Према документима који су у посједу “Гласа Српске” види се да је тај плац неколико пута прометован, а да су поступци на захтјев бившег корисника Звонка Лаштре за успостављање ранијег власничко-правног односа настављени и послије отварања стечајног поступка над “Фруктоном” 2010. године.

Ковачевић је рекао да је тај плац на сумњив начин дошао у посјед фирме “Брдо-промет”.

– Власник “Фруктоне” Недељко Поповић је 2009. године то земљиште на име неизмиреног дуга дао фирми “Брдо промет”. “Брдо промет” му је продавао шећер по 40 фенинга, а приказивана је цијена од 1,20 КМ по килограму. Тако је направљен велик дуг, па је Поповић “Брдо промету” дао ову земљу. На основу ње је “Брдо промет” подигао кредит у Хипо банци у износу од шест милиона КМ. Вратили су дио, али не и 1,2 милиона, па је Правобранилаштво РС покренуло поступак – рекао је Ковачевић.

Правобранилац РС Слободан Радуљ казао је “Гласу Српске” да је Правобранилаштво прије годину и по покренуло тужбу за поништење купопродајног уговора између “Фруктоне” и “Брдо промета” због низа формално-правних пропуста.

Ковачевић наводи да је по отварању стечајног поступка затечено јако лоше стање у “Фруктони”.

– Ријеч је о невиђеној крађи друштвене, односно државне имовине. Обавезе су десет пута веће него што вриједи опрема која би могла да се уновчи од стечајне масе. У “Фруктони” нема некретнина, јер су прије стечаја продате – рекао је Ковачевић и додао да се ради о једном од најтежих случајева.

Према Закону о стечајном поступку, послије отварања стечајног поступка прекидају се сви поступци који су у току, али то у овом случају није испоштовано.

Послије стечаја који је у “Фруктони” отворен у октобру 2010. године, Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове доноси рјешења о промјенама власништва над тим земљиштем.

– Након отварања стечајног поступка формира се стечајна маса и не може се располагати имовином стечајног дужника. Ако се њоме располаже онда су ти поступци у том случају неважећи. Послије отварања стечајног поступка не могу се стећи права на имовину која улази у стечајну масу, чак и у случају да се то стицање темељи на располагању стечајног дужника – стоји у члану 64. Закона о стечајном поступку.

Продаја

Четврта лицитација за продају покретне имовине “Фруктоне” одржана је 17. октобра у Окружном привредном суду у Бањалуци и на њој није било заинтересованих купаца. На лицитацији су били понуђени погон и опрема, чија је укупна вриједност 734.000 марака.

Само трошкови комуналија у стечајном поступку износиће око 300.000 марака, а “Фруктона” радницима дугује 11 плата, односно око 580.000 КМ.

Још 2003. године државни капитал у “Фруктони” у висини од 51,09 одсто приватизован је закључивањем уговора о продаји између Дирекције за приватизацију РС, као продавца и “Крајс трејд индустрихандел ГмбХ Инсбрук” Аустрија, чији је власник Недељко Поповић, као купца, по цијени од 25.000 марака.

У новембру 2004. године “Крајс трејд” подиже кредит код Хипо банке у висини од четири милиона КМ стављајући “Фруктону” под хипотеку.

У марту 2007. године настају проблеми у “Фруктони” због нередовног враћања кредита Хипо банци. “Фруктона” 2008. године продаје непокретности, земљиште и грађевинске објекте, који се налазе у бањалучком насељу Борик. Купац непокретности је “Интеринвест-Крајс” из Бањалуке. Цијена непокретности износи 10.500.000 КМ.

У мају 2010. године производни погони “Фруктоне” су угашени, јер је изгубљена лиценца за “Пепси”.

Пореска управа блокирала је рачун фабрике због неизмиреног дуга који је достигао износ од седам и по милиона КМ.

Бањалучки Окружни привредни суд отворио је у октобру 2010. стечајни поступак у овом предузећу.

Дуг УИО

Ковачевић је рекао да је до сада одржано шест лицитација за продају опреме “Фруктоне” на којима су продати само камиони и возила, али да је и то била запљена од стране Управе за индиректно опорезивање због пореског дуга предузећа.



Оставите одговор