Шта су научници нашли у дубини 5 милиона година затворене пећине?

Живи свијет пећине Мовила у Румунији, неколико километара удаљене од Црног мора, потпуно се разликује од становника других пећина.

субота, септембар 17, 2016 / 15:18

Живи свијет пећине Мовила у Румунији, неколико километара удаљене од Црног мора, потпуно се разликује од становника других пећина.

Један од разлога је што је пећина била запечаћена чак пет и по милиона година, а други што је ваздух отрован и влажан.

Међутим, у тим готово немогућим условима за опстанак живог свијета ипак су се појавиле разне врсте организама које за биологе представљају прави рудник злата.

Мање од сто људи се уопште до сада спустило у пећину, пише ББЦ. Људи су је открили тек 1986. године, кад су румунски радници тражили нову локацију за нуклеарну електрану. Данас у њу може да се уђе само са посебном дозволом иако је велики дио и даље неприступачан.

Ваздух у “утроби” пећине садржи упола мање кисеоника него што је уобичајено, а богат је угљендиоксидом и сумпороводоником.

Сунчеви зраци тамо нису продрли бар пет и по милиона година и толико је мрачно да се не види прст пред носем.

Међутим, успркос овом суровом окружењу, научници су до сада идентификовали већ 48 различитих врста.

Међу њима се налази мноштво паукова, водених шкорпија, псеудошкорпија, стоноги, пијавица и рачића исопода, а од тога су 33 врсте јединствене и специфичне искључиво за ову локацију.

Већина живих бића у пећини је слијепо и немају пигмент, али зато имају необично дуге удове и пипке, што олакашва кретање кроз таму.

Како су животиње завршиле у пећини и ту остале изоловане, није познато.

Осим тога, много је још мистерија и питања на које научници немају одговор, а један дио становника Мовиле тек треба да се открије.

Истраживачи сматрају да би неки од њих могли да открију важне информације везане за еволуцијску биологију, па чак и саму природу.



Оставите одговор