Шта Србија има за продати Бјелорусији?

Стотињак привредника и пољопривредних производача, представника око 40 фирми из Србије допутовало је у Минск гдје ће током наредна два дана учествовати на Пословном форуму и билатералним разговорима са представницима бјелоруских компанија с циљем унапређења сарадње. Министар привреде Србије Жељко Сертић вјерује да потенцијала за сарадњу има у многим областима, посебно у грађевинарству и машинској […]

уторак, март 29, 2016 / 11:54

Стотињак привредника и пољопривредних производача, представника око 40 фирми из Србије допутовало је у Минск гдје ће током наредна два дана учествовати на Пословном форуму и билатералним разговорима са представницима бјелоруских компанија с циљем унапређења сарадње.

Министар привреде Србије Жељко Сертић вјерује да потенцијала за сарадњу има у многим областима, посебно у грађевинарству и машинској индустрији, а предсједник Привредне коморе Србије Марко Чадеж очекује да ће доћи и до конкретних договора о сарадњи.

Пословни савјет за сарадњу привредних комора Србије и Бјелорусије и разговори привредника одржавају се у оквиру Деветог засједања Међувладине комисије за трговинско-економску сарадњу двије земље, којом предсједавају српски министар привреде Жељко Сертић и бјелоруски министар трговине Владимир Колтович, преносе београдски медији.

Робна размјена Србије и Бјелорусије је скромна и лани је износила 103 милиона долара.

"У 2014. години она је пала за 145 милиона долара и задатак је да је вратимо на ниво од пре две године, па да идемо даље напред", рекао је министар Сертић.

Посебна пажња посвећена је не само робној размени већ и могућностима да у заједничкој сарадњи компаније изађу на јавне позиве за државне набавке у оквиру Заједнице евроазијске уније, рекао је Сертић новинарима.

Он је подсјетио да 57 компанија из Србије из области месне и прехрамбене индустрије испуњава услове за извоз у Бјелорусију.

Наредних дана у разговорима са представницима Владе Белорусије биће размотреени сви елементи који су везани и за извоз "Фијата" из Србије.

Сарадња двије земље могућа је и у области фармације.

Компанија "Белкомунмаш" из Минска, која се бави производњом тролејбуса, трамваја и комуналних возила, такође је интересантна представницима српских компанија за даљу сарадњу.



Оставите одговор