Шта би она без Шешеља: Колинда писала тужбалице Бан Ки Муну

Предсједник Хрватске Колинда Грабар Китаровић у писму генералном секретару УН Бан Ки Муну изразила је разочарање и забринутост због првостепене ослобађајуће пресуде Хашког трибунала лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу, оцјењујући да ће она негативно утицати на мир, помирење и добросусједске односе у југоисточној Европи. Она сматра да оваква пресуда ствара негативни преседан чије посљедице […]

среда, април 20, 2016 / 08:13

Предсједник Хрватске Колинда Грабар Китаровић у писму генералном секретару УН Бан Ки Муну изразила је разочарање и забринутост због првостепене ослобађајуће пресуде Хашког трибунала лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу, оцјењујући да ће она негативно утицати на мир, помирење и добросусједске односе у југоисточној Европи.

Она сматра да оваква пресуда ствара негативни преседан чије посљедице могу изаћи ван оквира самог Хашког трибунала. "Овом првостепеном пресудом једног судског вијећа дубоко је пољуљано повјерење у Хашки трибунал и разлоге због којих га је Савјет безбједности УН основао", навела је Китаровићева.

Тврдећи да су важни свједоци на суђењу Шешељу били застрашивани, поткупљивани и ометани, Китаровићева у писму објављеном на њеном званичном сајту, истиче да је у том контексту првостепена пресуда додатно "правно упитна и са становишта њене вјеродостојности сасвим компромитујућа".

"Очекујемо, не само да Србија у потпуности сарађује са Хашким трибуналом, него и да се престане игнорисати чињеница да се према свједоцима у случају Шешељ поступало на недопуштен начин и да је Трибунал сматрао да је потребно да треба да буде подигнута оптужница против одговорних за то", навела је Китаровићева у писму.

Осим Бан Ки Муну, писмо је упућено предсједнику Генералне скупштине УН Могенсу Ликетофту и предсједавајућем Савјета безбједности УН Лиу Ђиеију, а биће достављено свим државама чланицама УН као документ Генералне скупштине и Савјета безбједности УН.

Хашки трибунал ослободио је 31. марта Шешеља свих девет тачака оптужнице која га је теретила да је говором мржње подстицао и подржавао ратне злочине у Хрватској и БиХ током ратних сукоба и протјеривање Хрвата из Војводине.

Шешељ је у притвору Хашког трибунала био од 24. марта 2003. године када се добровољно предао до новембра 2014. године, када је привремено ослобођен до изрицања пресуде.



Оставите одговор