Српски посланици: Покренути истраго о несталом експлозиву

Српски посланици у парламенту БиХ затражиће од Агенције за истрагу и заштиту БиХ и Тужилаштва БиХ да покрену истрагу у вези са нестанком 11 тона експлозива ТНТ, јер сматрају да би, у случају да се ова количина оружја нађе у рукама исламских терориста, могла бити угрожена безбједност земље. Предсједавајућа Комисије за одбрану и безбједност Душанка […]

петак, август 26, 2011 / 10:10

Српски посланици у парламенту БиХ затражиће од Агенције за истрагу и заштиту БиХ и Тужилаштва БиХ да покрену истрагу у вези са нестанком 11 тона експлозива ТНТ, јер сматрају да би, у случају да се ова количина оружја нађе у рукама исламских терориста, могла бити угрожена безбједност земље.

Предсједавајућа Комисије за одбрану и безбједност Душанка Мајкић каже да је питање безбједности БиХ угрожено годинама због сумњивог уништавања вишкова наоружања и експлозивних направа.

"Указивали смо на могућност да се тим наоружањем шверцује и да се оно извози у стране земље", рекла је Мајкићева за "Вечерње новости", истичући да одговорни за ове пропусте морају бити најоштрије санкционисани.

Питање разоткривања "афере експлозив" покренуо је члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић који је на сједници Предсједништва 24. августа од министра безбједности БиХ Селме Цикотића затражио да за седам дана испита случај и достави извјештај колективном шефу државе.

У кабинету српског члана Председништва БиХ "Новостима" је потврђено да ће Радмановић инсистирати да буде утврђено гдје је и како нестао експлозив. "Ако је то тачно, то је огроман безбједносни проблем за БиХ", рекао је Радмановић.

Цикотић рекао је да нема информација о нестанку експлозива. И замјеник министра одбране БиХ Живко Марјанац каже да му није познато гдје је нестало 11 тона експлозива.

Стручњак за безбједност Предраг Ћеранић каће да обучен терориста са само пет килограма експлозива може да убије много људи и да направи прави безбједносни хаос у земљи.

"Не смијемо ни помислити шта би се могло десити ако би 11 тона експлозива дошло у њихове руке", рекао је Ћеранић и додао да је друга могућност да је експлозив илегално извезен и продат у иностранство.



Оставите одговор