Српска за повратак дала 35 пута више од Федерације!

Влада Републике Српске од 2008. године до данас издвојила је 70 милиона КМ за повратак у Српску, а Влада Федерације БиХ /ФБиХ/ за повратак Срба у истом периоду издвојила је два милиона КМ – рекла је данас посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић. У оквиру расправе о Приједлогу закона о избјеглим лицима […]

четвртак, фебруар 14, 2013 / 22:28

Влада Републике Српске од 2008. године до данас издвојила је 70 милиона КМ за повратак у Српску, а Влада Федерације БиХ /ФБиХ/ за повратак Срба у истом периоду издвојила је два милиона КМ – рекла је данас посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић.

У оквиру расправе о Приједлогу закона о избјеглим лицима из БиХ, расељеним лицима и повратницима у првом читању, Мајкићева је нагласила да постоји увјерење да ће се Република Српска придржавати оног што је законом прописано, а да ФБиХ неће.

Према њеном мишљењу, проблем закона јесте што долази двије године након што је требало да буде усвојен, јер је сада на располагању много мање средстава него прије.

Већина дискутаната изразила је сумњу у могућност обезбјеђивања средстава од 1,3 милијарде КМ предвиђених законом од чега би 900 милиона КМ било утрошено за обнову стамбених јединица, а 400 милиона КМ за обнову инфраструктуре.

Посланик СНСД-а Милица Марковић истакла је да је питање да ли постоје реални оквири да оно што је законом предвиђено буде и реализовано.

Наводећи да се повратак не реализује планираном динамиком и да ниједан досадашњи план није остварен, посланик Народне странке "Радом за бољитак" Младен Иванковић Лијановић рекао је да би, и када би све било рјешавано према плану, за повратак требало 45 година.

Предсједавајући Представничког дома Божо Љубић из ХДЗ-а 1990 и посланик СНСД-а Бошко Томић указали су на важност одрживог повратка.

Министар за људска права и избјегла лица у Савјету министара БиХ Дамир Љубић рекао је да се око 200 милиона КМ донаторских и кредитних средстава за повратак налази у различитим фазама оперативности и реализације.

"БиХ није показала довољно осјетљивости да издвоји средства која би, бар у перцепцији, значила да нам је приоритет тражење трајног рјешења за избјегла лица" – истакао је Љубић и позвао све на бржу реализацију повратка.

Приједлогом закона дефинисано је да ће Министарство за људска права и избјегла лица БиХ у року од 120 дана од дана доношења закона, у координацији са надлежним тијелима ентитета, Брчко дистрикта и општина донијети посебна упутства и израдити јединствену листу корисника према врсти помоћи на нивоу БиХ која ће бити основ за трајно рјешавање приступа праву на дом.

Према овом закону, све до потпуног провођења циљева из Анекса седам Дејтонског споразума средства за остваривање права избјеглих лица из БиХ, расељених лица и повратника у висини од два одсто обезбјеђују се из буџета институција БиХ, ентитета, Брчко дистрикта, кантона, градова и општина.



Оставите одговор