Сребреница: Плаћени слободан дан за муслимане

Бошњаци запослени у општинској администрацији у Сребреници данас нису дошли на посао, јер су искористили одобрење начелника општине Ћамила Дураковића да сви који данашњи датум осјећају као празник могу користити плаћени слободан дан. Дураковић није прогласио нерадни дан у општини, установама и фирмама чији је она оснивач, као што су то радили његови претходници који […]

уторак, новембар 25, 2014 / 12:58

Бошњаци запослени у општинској администрацији у Сребреници данас нису дошли на посао, јер су искористили одобрење начелника општине Ћамила Дураковића да сви који данашњи датум осјећају као празник могу користити плаћени слободан дан.

Дураковић није прогласио нерадни дан у општини, установама и фирмама чији је она оснивач, као што су то радили његови претходници који су били на челу ове локалне заједнице у прошлој деценији.

Званично – данас је радни дан у овој општини и њеним установама, али већина запослених није дошла на посао искористивши одобрење начелника на плаћено одсуство.

Ипак, све установе и институције у овој општини данас пружају услуге грађанима, јер су запослени Срби дошли на посао.

На улазу у општинску зграду стоји Дураковићево обавјештење да је 21.новембар, датум прихватања Дејтонског мировног споразума за БиХ – нерадни дан.

такође, пише да је 25. новембар радни дан у Републици Српској и да општина и остале установе раде, а да запослени у општинској администрацији и другим установама, који овај датум осјећају као празник, могу одсуствовати са посла.

Замјеник начелника општине Биљана Ракић изјавила је новинарима да су сви Срби дошли на посао јер по Закону о празницима Републике Српске данас није празник и нерадни дан.

Ракићевој није познато да ли ће и како бити плаћене дневнице онима који нису радили и да о томе одлучује начелник општине који је омогућио да сви који желе користе слободан дан као плаћено одсуство.

Данашњи датум, 25.новембар , као бивши Дан ЗАВНОБИХ-а, слави се као дан државности само у дијелу Федерације БиХ који је већински насељен бошњачким становништвом, док га Хрвати не обиљежавају као празник.

На нивоу БиХ нема Закона о празницима, па су у ентитетима на снази закони о празницима Републике Српске и Федерације БиХ.



Оставите одговор