Србија насјела на причу оф-шор фирме, а добиће и тужбу

Умјесто највећег соларног парка на свијету вриједног 1,7 милијарди евра, Србија ће од фирме "Секјурум еквити партнерс" добити тужбу од 160 милиона евра. Упућени сматрају да ова фирма, регистрована на оф-шор територији није ни планирала да гради соларни парк, него јој је циљ био да по повољним условима дође до 3.000 хектара земљишта које би […]

среда, август 21, 2013 / 11:24

Умјесто највећег соларног парка на свијету вриједног 1,7 милијарди евра, Србија ће од фирме "Секјурум еквити партнерс" добити тужбу од 160 милиона евра.

Упућени сматрају да ова фирма, регистрована на оф-шор територији није ни планирала да гради соларни парк, него јој је циљ био да по повољним условима дође до 3.000 хектара земљишта које би касније препродавала другим фирмама или да уговор пропадне, па да добије новац од одштете.

Фирма „Секјурум еквити партнерс“ (СЕП) тражила од Владе Србије да јој обезбиједи 3.000 хектара земљишта за изградњу соларне електране снаге 1.000 мегавати. У Министарству енергетике тврде да су им понудили парцеле укупне површине 30.000 хектара, десет пута више него што је тражено, али да је овој фирми одговарало мање од 200 хектара.

"Наша страна је предложила да на тој површини изграде соларне панеле снаге 100 мегавата. Међутим, ни та инвестиција није почела да се реализује, што показује да инвеститор није имао озбиљну намјеру да гради соларни парк", објашњавају у Министарству енергетике.

У овом министарству тврде да су они још на почетку имали примједбе на овај документ јер су сматрали да са техничке стране није реално изводљив, јер је реч о гигантском соларном парку какав за сада не постоји нигде у свијету, али су на инсистирање Министарства финансија, које је први потписник споразума, прихватили да дају шансу инвеститору.

Савјетници за инвестиције објашњавају да је већ сама адреса фирме која је регистрована на оф-шор Кајманским острвима и Малти, требало да буде аларм да озбиљније провјере фирму која им обећава милијарде.

Ни оф-шор територија, ни то што немају искуства у пословима ове врсте, ни сајт на којем нема никаквих детаљних информација о фирми, запосленима или историјату пословања, нису били довољан знак да нешто није у реду, па је тек накнадно, кроз провјере антикорупцијског тима Министарства енергетике, утврђено да постоје индиције да је фирма сличне аранжмане покушала да реализује у још неким државама, такође без успјеха. Сумња се да је циљ ове фирме био да по повољним условима дође у посјед 3.000 хектара земљишта које би касније препродавала другим фирмама, или да посао пропадне и да туже Србију за одштету.

Слободана Ружића, сувласника предузећа „Енерџи сејвинг груп“, чуди што је Влада Србије уопште потписивала спорни споразум.

"То је нереална инвестиција и нико озбиљан није смио да помисли да ће икада бити остварена јер захтијева енормне инвестиционе трошкове које могу да обезбиједе само огромни инвестициони фондови. Друго, такав пројекат је неисплатив без веома великих подстицаја државе за његову реализацију, а наша држава то не нуди. Ту нема никаквих дилема – то није пројекат који може да се исплати", тврди Ружић за “Блиц“.

Ипак, представници ове фирме и даље су у Београду, а тужба још није поднијета.

"Мјесецима смо покушавали да ступимо у контакт са неким из Владе. Тужбу смо могли да подигнемо још у априлу, а ако се ускоро ништа не ријеши тражићемо и пенале за кашњење од 900.000 евра и поднијећемо тужбу", објашњава Александра Маројевић, ПР фирме „Секјурум еквити партнерс“.



Оставите одговор