Србија и званично чланица ЦЕРН

Предсједник Србије Борис Тадић и генерални директор ЦЕРН Ролф-Дитер Хојер потписали су у Женеви Споразум којим је Србија постала придружени члан ове организације. Одлука да се Србија прими у придружено чланство донијета је 16. децембра прошле године. Предсједник Србије Борис Тадић изјавио је у Женеви да прикључење Србије Европској организацији за нуклеарна истраживања убрзава процес […]

уторак, јануар 10, 2012 / 18:02

Предсједник Србије Борис Тадић и генерални директор ЦЕРН Ролф-Дитер Хојер потписали су у Женеви Споразум којим је Србија постала придружени члан ове организације.

Одлука да се Србија прими у придружено чланство донијета је 16. децембра прошле године.

Предсједник Србије Борис Тадић изјавио је у Женеви да прикључење Србије Европској организацији за нуклеарна истраживања убрзава процес истраживања и пружа могућност за економски развој.

"Поносан сам што смо донијели одлуку да се прикључимо овом пројекту. Прикључење Србије ЦЕРН убрзава процес истраживања и даје шансу људима у пуној стваралачкој снази, али и младима да ту снагу достигну", рекао је Тадић.

Подсјетивши да је Србија имала значајан застој у развоју науке од 20 година, Тадић је нагласио да је прикључење једном оваквом пројекту, "можда највећем у људској историји, који је посвећен откривању универзума", веома важно за српске научнике, универзитете и институте.

"Овде су и неки наши млади научници који раде своје докторате, истраживачке радове и они сазревају кроз ЦЕРН", додао је Тадић, који је истовремено указао да ниједна земља не може да се развија без базичних научних истраживања, поготово оних која су примењива у индустрији.

"Не постоји ниједна земља која је постигла значајан или довољно брз економски развој а да та компонента знања није била важна у њеној производњи -научној, индустријској, пољопривредној, па чак и политичкој", истакао је Тадић.

Придружено чланство је преткорак за пуно чланство у центру, о чему се одлука доноси после максимум пет година. Србија је била једна од земаља -оснивача ЦЕРН-а 1954. године, тада као једна од република ФНРЈ.

У ЦЕРНУ-у Србија је била до 1961. године када се повукла из чланства, а вратила се у центар 2001. године кроз Споразум о сарадњи. Овај центар, који се налази недалеко од Женеве на швајцарско-француској граници, данас има 20 чланица, око 2.400 запослених и око 10.000 гостујућих научника који представљају више од 600 универзитета широм свијета.

У ЦЕРН-у раде и српски научници у оквиру експеримената АТЛАС и ЦМС. ЦЕРН је највећа свјетска лабораторија за физику честица, а главна истраживања се одвијају у великом хадронском колајдеру или сударивачу честица (ЛХЦ).



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор