Србија ће морати да увози жито

Због ниске откупне цене жита Србија би, упркос овогодишњем рекордном роду, наредне године могла да дође у ситуацију да увози пшеницу. Према досад прикупљеним подацима, овогодишња сјетва је за половину мања од лањске, пишу Новости. Наиме, овогодишњи рекордни род пшенице од три милиона тона највећи је у последњих сто година. Међутим, због ниске пшенице сељаци […]

четвртак, новембар 14, 2013 / 15:46

Због ниске откупне цене жита Србија би, упркос овогодишњем рекордном роду, наредне године могла да дође у ситуацију да увози пшеницу.

Према досад прикупљеним подацима, овогодишња сјетва је за половину мања од лањске, пишу Новости.

Наиме, овогодишњи рекордни род пшенице од три милиона тона највећи је у последњих сто година. Међутим, због ниске пшенице сељаци немају новца за сјетву, па се процјењује да је до сада посијано само 350.000 хектара.

"За домаће тржиште неопходно је годишње 1,4 милиона тона, што значи да не само да нећемо извозити, већ ћемо доћи у ситуацију и да увозимо пшеницу", упозорава Александар Сенић, предсједник скупштинског Одбора за пољопривреду.

Према његовим ријечима, држава није адекватно реаговала. Пшеница је у августу откупљивана за 20 динара са ПДВ, а већ сада се продаје за 21 динар.

На расправи Одбора о буџетским средствима намијењеним пољопривреди, закључено је да су средства за пољопривреду у буџету за наредну годину за три милијарде динара мања него за ову. Ове године за овај сектор било је предвиђено 49 милијарди, а ове 45. Више од 90 одсто новца биће дато за субвенције и инсвестиције, а велики дио средстава очекује се од бесповратних европских ИПА фондова.

"Није реално очекивати тај новац, јер није урађена акредитација за ИПА фондове и, највероватније, неће ни бити до краја наредне године", каже Сенић. Држава мора да уреди области откупа, субвенција и робних резерви, да се не би појављивали картели.

Дујовић, члан Одбора за пољопривреду, нагласио је да је толико родна година да се у Смедереву килограм јабука продаје за три динара и нема ко да их откупи, јер нема довољно хладњача, а увозници су већ пласирали робу у супермаркете гдје се килограм продаје од 45 динара.

На аграрни буџет реаговала је и Асоцијација пољопривредника који сматрају да ће регистрована пољопривредна газдинства наредне године, када се укине царина на увоз робе, бити препушена тржишту. Дуг државе према пољопривредницима износи 15 милијарди динара и већи дио смањеног аграрног буџета биће намијењен исплатама дугова.



Оставите одговор