СПП: Шта са пензионим системом?

Посљедњи подаци о томе да је број пензионера већи од броја запослених у Републици Српскојо доказ су да се пензиони систем налази у великој кризи која је настала као посљедица уништеног привредног система из којег су се обезбјеђивала средства за његову стабилност. Истовремено, проблеми у којима се пензиони систем налази заснивају се и на необично […]

четвртак, август 21, 2014 / 15:46

Посљедњи подаци о томе да је број пензионера већи од броја запослених у Републици Српскојо доказ су да се пензиони систем налази у великој кризи која је настала као посљедица уништеног привредног система из којег су се обезбјеђивала средства за његову стабилност.

Истовремено, проблеми у којима се пензиони систем налази заснивају се и на необично великом броју оних који пензије уживају, а да то нису пензије са пуним радним стажом, већ инвалидске и пријевремене пензије.

Странка праведне политике сматра да сви покушаји да се систем реформише неуспјешни јер се рјешења траже на погрешом мјесту и на погрешан начин. Пензиони систем који је стваран више од пола вијека није могуће трансформисати тако да преко ноћи постане нешто друго.

Чињеница да пензионим системом управља перкобројна администрација Фонда пензијско инвалидског осигурања додатно компликује и отежава већ ионако компликовану и тешку ситуацију.

Плате и трошкови Фонда су велики за услове у којима пензиони систем, којим управљају, функционише што потврђује и посљедњи ревизорски извјештај о пословању Фонда ПИО. По том извјештају Фонде је у прошлој години пословао са минусом од 70 милиона.

СПП да реформе пензионог система треба кренути од смањења трошкова за одржавање Фонда, односно од реформе Фонда ПИО чији рад и трошкови рада морају да буду сведени на разумну мјеру.

Други елеменат успјешности стабилизације пензионог система јесте раст привредних активности и запошљавање људи како би се извори финансирања стабилизовали.

Уколико радно становништво није запослено и ако не може да живи од свога рада беспредметно је свако настојање да се систем стабилизује.

Уколико грађани немају новца за основне животне потребе ни једна реформа којом се стабилизују извори финансирања пензија није могућа, нити је могуће финансирање постојећег система, нити је за очекивати да било који резервни и допунски фонд профункционише.

Основни услов за стабилизацију фонда јесте успостављање повјерења грађана и послодаваца у поштено управљање средствима прикупљеним за пензије, а након тога стављање под контролу рад на црно, односно ефикасна борба против свих облика избјегавања плаћања доприноса за пензијско осигурање.

СПП сматра да је питање обезбјеђења пензија приоритетно питање и да оно ничим не смије бити угрожено.

Неколико је кључних мјера које је неопходно предузети:

1) реформисати Фонд ПИО са циљем смањења трошкова њиховог рада чиме би се успоставило повјерење у поштено управљање средствима прикупљеним за пензије, али и спријечило беспотребно трошење новца;

2) ревизија инвалидских пензија;

3) систем ослободити оптерећења која треба да се намирују из других извора, а не на терет пензионих права;

4) смањење оптерећења плата запослених са циљем стимулације запошљавања, односно смањења оних који раде на црно или приказивања стварних примања радника;

5) ефикасна контрола прикупљања доприноса;

6) стимулација запошљавања јер само растом броја запослених могуће је стабилизовати приходе за исплату пензија



Оставите одговор