СПЦ: Престаните са прогоном свештенства из Црне Горе

Епископски савјет Српске православне цркве (СПЦ) у Црној Гори поново је данас одбацио могућност регистровања ове вјерске заједнице на начин како то тражи црногорска власт и позвао надлежне државне органе да престану са прогоном свештенства канонске Православне цркве у Црној Гори. "Оспоравање правног статуса Цркве кроз наводне `аргументе` да `није регистрована` по Закону о правном […]

субота, фебруар 25, 2012 / 20:08

Епископски савјет Српске православне цркве (СПЦ) у Црној Гори поново је данас одбацио могућност регистровања ове вјерске заједнице на начин како то тражи црногорска власт и позвао надлежне државне органе да престану са прогоном свештенства канонске Православне цркве у Црној Гори.

"Оспоравање правног статуса Цркве кроз наводне `аргументе` да `није регистрована` по Закону о правном положају вјерских заједница од 1977. године и упућивање Цркве која вјековима постоји у Црној Гори на некакву `регистрацију` која није прописана законом не представља ништа друго него продужетак идеолошке борбе против Цркве. Таква обавеза не постоји по закону, те нико, па ни Црква није дужна да поступа и чини радње које законом нису прописане", наводи се у саопштењу са сједнице Епископског савјета.

Савјет подсјећа да бројна важећа рјешења, одлуке и правоснажне судске пресуде утврђују и потврђују да Митрополија и све епархије СПЦ у Црној Гори имају неспоран правни статус. "Ту чињеницу, познату свима и свакоме, потврдила је управо Влада Црне Горе у одговорима на додатна питања на упитник Европске комисије кроз јасну и тачну констатацију да је Српска Православна Црква регистрована у Црној Гори", наводи се у саопштењу.

Епископски савјет је још једном позвао МУП Црне Горе да прекине са прогоном свештеника и монаха који немају црногорско држављанство. "Упорно се пренебрегава чињеница да је ријеч о људима који никада нису имали проблем са законом и који су лојални грађани Црне Горе. И овај проблем је вјештачки изазван, јер су свим свештеницима и монасима без црногорског држављанства годинама уназад редовно одобравани привремени боравци управо по прописима који су и данас на снази", истиче се у саопштењу.

Савјет од надлежних државних органа Црне Горе очекује да што прије приступи припреми и доношењу новог закона о слободи вјероисповијести и црквама и вјерским заједницама, закона о реституцији одузете имовине цркава и вјерских заједница и припреми уговора са СПЦ у истом обиму правâ као што је већ учињено у случају Римокатоличке цркве, Исламске и Јеврејске заједнице.

"Оспоравање Цркве, и то само православне, унијело је и уноси велико узнемирење вјерника широм Црне Горе, а и много шире… Црна Гора је наша отаџбина и у њој смо сви, без обзира на национална и политичка увјерења, дужни да на истинским и правим темељима еванђелске вјере и предања првенствено изграђујемо, обнављамо и утврђујемо себе и једни друге на дјелу Господњем", истиче се у саопштењу.

На сједници Епископског савјета учествовали су митрополит црногорско-приморски Амфилохије, епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, епископ захумско-херцеговачки Григорије, епископ милешевски Филарет и владика Атанасије.



0 КОМЕНТАРА

  1. Нажалост захваљујући Ђукановићевом режиму, Срби су непожељни у сопственој држави. Режим одавно ради на латинизацији друштва у Црној Гори, а ту треба да подлегне и Митрополија Црногорско-приморска. Хвала богу па имамо такву личност, као што је Митрополит Амфилохије, који се томе опире, док су у Мирашевој секти, све сами отпадници, од којих већина и није из Црне Горе.Успјели смо се сачувати за вријеме комунизма, не сумњам да ће мо то уз божију помоћ успјети и сада. Поздрав браћи СРБИМА у Црној Гори.

Оставите одговор