Шпански клубови дугују као Грчка и Шпанија
Можда јесу најбољи, али предњаче и када су у питању дуговања. "Вјечити ривали" шпанског фудбала, скупа, дугују преко милијарду евра. Слично је и са већином клубова на Пиринејском полуострву, што подједнако смета људима у овој земљи, али и у остатку Европе. Док шпански фудбал проживљава вјероватно и најсвјетлије тренутке, клубови најјаче лиге ове земље грцају […]
Можда јесу најбољи, али предњаче и када су у питању дуговања. "Вјечити ривали" шпанског фудбала, скупа, дугују преко милијарду евра. Слично је и са већином клубова на Пиринејском полуострву, што подједнако смета људима у овој земљи, али и у остатку Европе.
Док шпански фудбал проживљава вјероватно и најсвјетлије тренутке, клубови најјаче лиге ове земље грцају у дуговима. Али не само они са дна, него и велики Реал и Барселона. Према најновијим подацима, Реал Мадрид је дужан 589 милиона евра, а Барселона 578.
Дугови су тако сасвим засјенили приходе, јер је „краљевски клуб" пријавио 479 милиона евра зараде, а Каталонци 450.
У „црвеној зони" су и Атлетико Мадрид и Валенсија. „Јорганџије" дугују 514 милиона евра, док је Валенсија дужна нешто мање – 382 милиона.
До краја сезоне Рајо Ваљекано, Расинг Сантандер, Реал Бетис, Сарагоса, Гранада и Мајорка би могли банкротирати, а исто важи и за шест клубова у другој лиги.
Све ово наравно изазива револт код свих становника ове земље, која примјера ради има чак пет милиона незапослених. Влада од њих тражи „пожртвовање и солидарност", док се на жмири на проблеме клубова.
„Све ово показује да је фудбал у Шпанији слабо вођен. Фудбал је огледало економије у земљи. Годинама се трошило више него што су могућности дозвољавале. Дугови су, природно, само расли", изјавио је професор економије на Универзитету у Барселони Хозе Марија Гај де Лиебана, преносе страни медији.
Лиебана је као примјер истакао екипу Валенсије, која је по његовим речима најнеразумнија када је трошење новца у питању. Валенсија је 2007. године одлучила да сагради нови стадион са 70 хиљада мјеста, иако има само 39 чланова. Нова Местаља требала је коштати 400 милиона евра, од чега је Валенсија намјеравала 300 милиона евра да сакупи продајом земљишта са старог стадиона.
Но, у међувремену је криза захватила тржиште некретнина и изградња је заустављена кад су у клубу схватили да не могу да нађу купца.
Велики број навијача подржао је недавни иступ предсједника Бајерна Улија Хенеса који је осуо паљбу по Шпанцима и њиховој влади.
„То не може бити истина! Дајемо шпанској влади гомилу новца да се извуче из својих економских проблема, а они се не труде да ријеше проблеме у свом дворишту. Унутар те државе колају многа дуговања, али без проблема дају огроман новац за Месија и Роналда, и онда се сви као дивимо њиховом знању. Заправо, ми смо ти који плаћамо да Шпанија има јаке клубове и људе попут Месија и Кристијана Роналда. Гдје је ту логика?", рекао је том приликом Хенес.