Шпанија ће дати више новца у ЕУ него што ће од ње добити

Шпанија ће ове године због рецесије и ризика од банкрота државе платити високу цијену за улазак у клуб богатих земаља и дати више новца у ЕУ него што ће од ње добити, што је парадоксална ситуација у времену дубоке кризе. Шпанија је спремна да прихвати ову промјену ако се она буде проводила постепено, изјавио је […]

среда, новембар 21, 2012 / 15:48

Шпанија ће ове године због рецесије и ризика од банкрота државе платити високу цијену за улазак у клуб богатих земаља и дати више новца у ЕУ него што ће од ње добити, што је парадоксална ситуација у времену дубоке кризе.

Шпанија је спремна да прихвати ову промјену ако се она буде проводила постепено, изјавио је један дипломатски извор уочи самита ЕУ сутра и у петак, 23. новембра, о буџету европског блока у периоду од 2014. до 2020. године.

Мадрид жели да и даље прима средства од ЕУ за своје најугроженије регионе, попут Андалузије и Галиције, као и пољопривредне субвенције, чији је највећи прималац послије Француске, рекао је овај извор.

Шпанија би у сљедећем буџету ЕУ могла да изгуби 20 милијарди евра, што значи да ће њени региони добијати 30 одсто, а пољопривредници 17 одсто мање новца него до сада, рекао је АФП-у овај извор из ЕУ.

"Шпанија је једна од земаља које су највише имале користи од уласка у ЕУ. Људи имају веома добро мишљење о евру и повезују ЕУ са нечим позитивним", изјавио је Ролф Кампос, аналитичар пословне школе ИЕСЕ у Мадриду.

Он је додао да је важно имати у виду и прогнозу за будућност, која каже да се у наредне двије године може очекивати пад шпанске привреде за два процента.

"Тако ће Шпанија поново бити сиромашна у срцу Европе", рекао је овај аналитичар.

Обим подршке коју је Унија пружила Шпанији лако је уочљив, сматра Марио Колинг, истраживач са Института "Реал елкано".

"Само погледајте њену мрежу брзих пруга, што је дијелом финансирала ЕУ", рекао је Колинг и додао да је Европа у овој земљи увијек била посматрана као рјешење и пут ка модернизацији земље. Шпанија има другу најдужу мрежу брзих пруга у свијету.

Са уласком Бугарске и Румуније у ЕУ, Шпанија је постала богатија земља у поређењу са њима. Мадрид је успио да задржи свој статус у буџету Уније у периоду од 2007. до 2013. године, али ће "врло вјероватно" постати земља која даје доприносе у периоду од 2014. до 2020. године, прогнозира Колинг.

Он је закључио да је подизање Шпаније у ранг Њемачке, Француске или Британије за ту земљу "донекле лоша вијест".

Шпанија се можда нада да ће јој њена унапријеђена позиција донијети већа права у расправама на нивоу Уније, али њена економска ситуација и могућност банкрота ограничавају јој маневарски простор и смањују тежину њеног гласа у ЕУ, сматра Колинг.

Иронија је у томе што ће Мадрид морати да даје новац партнерима од којих ће ускоро можда морати да тражи помоћ.



Оставите одговор