Сорош се кладио на пад дионица на Вол Стриту

Џорџ Сорош, легендарни берзански шпекулант очекује пад тржишта дионица, судећи по најновијем извјештају о његовим улагачким позицијама. Наиме, његова компанија за 605% повећала је "шорт" позиције, кроз куповину "пут опција" на С&П 500 индекс који се састоји од 500 компанија које котирају на берзи у Њујорку јавља Бизнис инсајдер. Сорошева компанија купила је до краја […]

понедељак, август 18, 2014 / 20:33

Џорџ Сорош, легендарни берзански шпекулант очекује пад тржишта дионица, судећи по најновијем извјештају о његовим улагачким позицијама.

Наиме, његова компанија за 605% повећала је "шорт" позиције, кроз куповину "пут опција" на С&П 500 индекс који се састоји од 500 компанија које котирају на берзи у Њујорку јавља Бизнис инсајдер.

Сорошева компанија купила је до краја априла 11,3 милиона пут опција, док их је у првом тромјесечју купила само 1,6 милиона. На тај је начин Сорош у пад тржишта уложио чак 2,2 милијарде долара.

Лаички речено, Сорош се заправо кладио у крах Вол Стрита, каже Бизнис инсајдер. Наиме, за тзв. "шорт селингом" дионица инвеститор посеже када вјерује да ће цијена дионица драстично пасти. Инвеститор у том случају заправо "посуђује" дионице, одмах их продаје по цијени коју тренутно држе, али на наплату му долазе тек с одређеним временским размаком и то по цијени на дан наплате. Сорош се, дакле, кладио да ће вриједност дионица у које је уложио свој новац драстично пасти до тренутка када их буде морао платити.

Овај његов потез забринуо је многе инвеститоре, но дио инвестиционе јавности сматра да се не ради о очекивању пада тржишта, већ да Сорошева компанија само жели заштитити дио портфеља.

Сорош је сличном окладом скоро упропастио британску централну банку

Џорџ Сорош свјетској јавности је постао познат прије више од двадесет година, када је његов Сорош Фонд Менаџмент, 1992. годин уложио око 10 милијарди, кладећи се да ће Бана Енглеске морати девалвирати британску фунту.

Тим потезом је у само једном дану зарадио око милијарду британских фунти, драстично умањујући вриједност британске националне валуте. И тада се радило управо о случају "шорт селинга", а тржиште се, с обзиром на огромну количину новца коју је Сорош уложио у ову "опкладу", понијело управо онако како је контроверзни амерички шпекулант прижељкивао: енглеска централна банка у мање од 24 сата изгубила је милијарду долара коју су завршили у Сорошевом џепу.



Оставите одговор