Сноуден је блефирао, у лаптоповима није било тајних докумената

Четири лаптопа које је бивши амерички обавјештајац Едвард Сноуден носио са собом у Хонгконг и Москву били су превара и у њима није било никаквих тајних садржаја, изјавио је данас бивши аналитичар америчке Централне обавјештајне агенције (ЦИА) Реј Мекгаверн. Мекгаверн, који се у сриједу састао са Сноуденом у Русији како би му предао награду „Интегритет […]

субота, октобар 12, 2013 / 12:28

Четири лаптопа које је бивши амерички обавјештајац Едвард Сноуден носио са собом у Хонгконг и Москву били су превара и у њима није било никаквих тајних садржаја, изјавио је данас бивши аналитичар америчке Централне обавјештајне агенције (ЦИА) Реј Мекгаверн.

Мекгаверн, који се у сриједу састао са Сноуденом у Русији како би му предао награду „Интегритет у обавјештајним службама”, рекао је да је Сноуден чувао тајна документа америчке Националне агенције за безбједност (НСА) на мањим уређајима – преносивим хард дисковима и флеш меморији, које није предао руским ни кинеским властима.

Сноуден је у Москви разговарао шест сати с Мекгаверном и још тројицом бивших америчких званичника, који су постали критичари америчког програма надзора. То су бивши агент Федералног истражног бироа Колин Роули, бивши званичник Министарства правде Џедлин Радак и бивши званичник НСА Томас Дрејк.

Едвард Сноуден (30) живи на тајној локацији у Русији, ван домашаја америчких власти, које га траже због тога што је објелоданио медијима детаље тајних програма електронске шпијунаже, пренио је Ројтерс.

Он је у мају отпутовао у Хонгконг, а потом, под притиском Кине, у Москву.

Амерички званичници рекли су да су вјеровали да су тајна документа са Сноуденових рачунара пала у руке руских и кинеских обавјештајних служби, мада су признали да за то није било никаквог доказа.

Мекгаверн је рекао да му је Сноуден на састанку казао да на лаптоповима није било никаквих тајни.

Сноуден је, према његовим ријечима, добро заштићен, али има слободу кретања.

Мекгаверн није желио да каже гдје и како се састао са Сноуденом, али је казао да су главну улогу у организовању састанка одиграли оснивач Викиликса Џулијан Асанж и његова блиска сарадница Сара Харисон.

Харисон је провела са Сноуденом неколико седмица у транзитној зони московског аеродрома и потом остала у Русији када му је одобрен азил.



Оставите одговор