Словенија гласа о правима хомосексуалних парова
У Словенија се данас одржава референдум о амандманима на Закон о породици, који је усвојен у јуну 2011. године, који даје скоро скоро иста права истополним заједницама као и хетеросексуалним браковима, чему се противе конзервативни кругови и црква. Словенци ће одлучивати да ли ће хомосексуалци моћи да усвоје дјецу својих партнера из њихових претходних хетеросексуалних […]
У Словенија се данас одржава референдум о амандманима на Закон о породици, који је усвојен у јуну 2011. године, који даје скоро скоро иста права истополним заједницама као и хетеросексуалним браковима, чему се противе конзервативни кругови и црква.
Словенци ће одлучивати да ли ће хомосексуалци моћи да усвоје дјецу својих партнера из њихових претходних хетеросексуалних веза. У новом Породичном закону који је словеначка влада изгласала у јуну прошле године стоји како ће истосполни партнер/ка кроз регистровано партнерство моћи усвојити биолошко дијете свог партнера/ке, чиме се проширује дефиниција породице у Словенији.
Право на усвајање би имао само један партнер, што значи да истосполни пар не би могао усвојити дијете. Уз то, након партнерове смрти, други партнер/ка имао би и право насљеђивања, како је то случај у браку и у изванбрачним хетеросексуалним заједницама.
Противници тврде да то отвара пут за трговину са дјецом и женама.
Покрет Грађанска иницијатива за породицу и права дјеце тврде да хомосексуални брачни парови не смију уопште да имају право усвајања. До фебруара, ова група уз подршку Католичке цркве обезбиједила је више од 40.000 потписа неопходних за национални референдум по том питању.
Очекује се да ће око 1,7 милиона људи учествовати на референдуму.
Словенија, која се придружила ЕУ 2004. године, јер релативно толерантна према хомосексуалним паровима и од 2006. године држава им је дозволила да званично региструју своју везу.
Према анкетама, које је раније објавио лист "Дело", заговорника већих права хомосексуалних парова тренутно је више, али исход референдума није извјестан.
За могућност да истополни парови усвајају дјецу изјаснило се 36 одсто испитаника, 26 одсто је против, 20 одсто је још неопредијељених, док остали испитаници не намјеравају да изађу изаћи на референдум.